Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 8 czerwca. Imieniny: Ady, Celii, Medarda
17/03/2023 - 11:45

Kupujesz na Allegro lub OLX, sprawdź czy nie musisz zapłacić podatku. Kara od fiskusa może być ogromna

Z jednej strony inflacja, a z drugiej wzrosty płacy minimalnej sprawiły, że już nie tylko kupując używany samochód musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych i złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednią deklarację. Wystarczy, że jest to smartfon z kategorii droższych modeli czy mebel. Jeśli zaś nie dopełnimy obowiązków, a fiskus to odkryje, kara może iść w tysiące złotych.

Limit, wartości używanych rzeczy, od których należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych nie zmienia się od lat i wciąż wynosi 1 000 zł. Podatek 2 proc., wartości transakcji, a najniższa kara – 349 zł.

Kupno używanych rzeczy: kiedy trzeba zapłacić podatek

Gdy kupimy używany smartfon o tej wartości, kanapę, rower czy inną rzecz, powinniśmy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych oraz jednocześnie złożyć w urzędzie skarbowym specjalną deklarację podatkową PCC-3.

Obowiązki te są dokładnie takie same jak w przypadku kupna używanego samochodu, z czym wielu Polaków miało już do czynienia. Urząd skarbowy to ten, w którym rozliczamy PIT, a podatek trzeba wpłacić na konto tego urzędu przeznaczone dla wpłat podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) – numer znajdziemy na tronie internetowej. Sam wypełniony formularz PCC-3 można wysłać na adres urzędu choćby listem poleconym. Mamy na to dwa tygodnie od dnia zakupu.

Podatek od zakupów przez Internet: jaka kara za niepłacenie

W przeciwieństwie do niezmienianego od lat limitu wartości rzeczy używanych, od zakupu których trzeba zapłacić PCC, kary za wykroczenia skarbowe, w tym za niepłacenie w terminie należnego podatku i nieskładanie na czas wymaganych prawem deklaracji – są waloryzowane wraz z płacą minimalną. W 2023 r. wzrosły więc już w styczniu, a ponownie wzrosną od lipca.

Według Ordynacji podatkowej kary takie mieszczą się w przedziale od 0,1 płacy minimalnej do jej 20-krotności czyli aktualnie od 349 zł do 69 800 zł.

Zobacz też: Będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Resort potwierdził

Skąd fiskus się dowie o naszej transakcji? Zazwyczaj kupując przez Internet płacimy bezgotówkowo: kartą płatniczą, przelewem, BIK. Urząd skarbowy uzyska te dane z banku, a wkrótce także portale pośredniczące w takich transakcjach, np. OLX czy Allegro będą musiały same przekazywać skarbówce dane o transakcjach.

Czy warto ryzykować? Załóżmy, że kupimy okazyjnie używanego laptopa za 1 100 zł. Podatek od takiej transakcji to raptem 22 zł. Najniższa kara – 349 zł. ([email protected]) fot. pixabay

Dziękujemy za przesłanie błędu