Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
02/12/2022 - 08:35

Kurów: spece nie mają wątpliwości, to "dzieło mostowe roku". Podzielacie zachwyt inżynierów?

To jedna z najważniejszych inwestycji GDDKiA zrealizowanych ostatnio w naszym regionie. Mowa oczywiście o nowym moście w Kurowie, który właśnie otrzymał tytuł „Dzieła Mostowego roku 2020/2021”. Zgadzacie się z tą opinią?

Zobacz też: Zobacz z góry: łącznik obwodnic Chełmca ma aż cztery mosty [WIDEO/ZDJĘCIA]

Branża mostowa, podobnie jak inne branże infrastrukturalne, co roku wybiera najlepsze przedsięwzięcia zrealizowane w Polsce w tym zakresie. I tak, podczas 17. Wrocławskich Dni Mostowych, organizowanych przez Politechnikę Wrocławską, dwóch laurów doczekał się most w Kurowie.

Most znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 75 na terenie gminy Chełmiec. Został oddany do użytku 25 października 2021 roku i zastąpił dotychczasowy obiekt, zbudowany w 1943 roku. Nowy most w Kurowie został zbudowany jako obiekt extradosed (ang. extradosed prestressed bridge), łączący konstrukcję wantową z belkową sprężoną. Takie obiekty są tańsze w wykonaniu od typowych mostów wantowych i bardziej efektowne wizualnie niż obiekty belkowe.

Most na Dunajcu ma 602 m długości, ponad 17 m szerokości i trzy pylony o wysokości 33,5 m. Jest to trzeci najdłuższy tego typu most w Polsce, po moście w Kwidzynie (808,4 m) i Ostródzie (677 m). Nowy obiekt ma cztery przęsła o rozpiętości 100 m, 200 m, 200 m i 100 m. Na każdym pylonie zamontowano dziewięć want, a każda z nich z kolei zbudowana jest z 61 splotów stalowych lin. Oprócz jezdni powstała też ścieżka pieszo-rowerowa.

Do wybudowania obiektu wykorzystano ok. 24,5 tysiąca m3 betonu, prawie 5 tysięcy ton stali miękkiej, 430 ton stali sprężającej, 7,2 km kabli extradosed. Nasypy prowadzące do mostu wymagały wykorzystania ok. 180 tysięcy m3 materiału nasypowego. Zamontowane na obiekcie czujniki monitorują funkcjonowanie konstrukcji, wykonując pomiary m.in. odkształceń w przekrojach pylonowych i przęsłowych oraz sił na wantach.

Zobacz też: 50 km/h na trasie DK 75 do Krakowa! Zobacz, gdzie musisz zwolnić

Nagroda za „Dzieło Mostowe roku 2020/2021” przypadła mostowi w kategorii „konstrukcja obiektu mostowego. Została ona przyznana za zastosowanie tutaj tzw. techniki extradosed, czyli połączenia „konstrukcji wantowej z belkową sprężoną". Chodzi o użycie specjalnych lin, ale też i niższych pylonów, w porównaniu do typowych mostów wantowych. Połączenie obu konstrukcji oznacza niższe koszty i bardziej atrakcyjny wygląd. - „Dzieło Mostowe Roku” jest przyznawany przez Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Ze względu na pandemię COVID-19 w tym roku przyznano tytuł łącznie za lata 2020-2021. W poprzedniej edycji konkursu Oddział Kraków GDDKiA odebrał nagrodę w kategorii „za wdrożenie nowych technologii” za estakadę w Skomielnej Białej w ciągu drogi ekspresowej S7 – informuje Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Spece mostownictwa docenili też skalę obiektu i przyznali mu - w ramach XIV edycji Konkursu im. Maksymiliana Wolffa organizowanego przez redakcję branżowego czasopisma „Mosty”- nagrodę za „Obiekt o rozpiętości powyżej 70 m”. Zaznaczmy, że oddział Kraków GDDKiA został już nagrodzony trzy lata temu, za budowę estakady w Skomielnej Białej w ciągu drogi ekspresowej S7. - Celem konkursu jest promowanie polskiej myśli projektowej i wyróżnienie najbardziej znaczących obiektów oddanych do użytku – podkreśla Mikrut. ([email protected] Fot.: GDDKiA)







Dziękujemy za przesłanie błędu