Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
10/03/2020 - 16:50

Kwarantanna z powodu koronawirusa. Dadzą nam L4? Czy nam zapłacą?

Wirus się rozprzestrzenia w błyskawicznym tempie, a to rodzi wiele pytań i wątpliwości? A co, jeśli trzeba się poddać kwarantannie, a pracy nie można wykonywać w domu. Czy dostaniemy zwolnienie lekarskie? Czy przysługuje nam prawo do zasiłku?

Czy grozi nam epidemia? A co jeśli zostaniemy poddani przymusowej kwarantannie? W związku z rozprzestrzeniającym się w kraju śmiertelnym wirusem z Chin, mnożą się pytania i wątpliwości, szczególnie tych, którzy mają swoje liczne zawodowe obowiązki.  

Czytaj też Koronawirus już niedaleko Nowego Sącza [AKTUALIZACJA]

Czy w takiej sytuacji dostaniemy zwolnienie lekarskie? Czy przysługuje nam prawo do zasiłku? -  pytamy Zagład Ubezpieczeń Społecznych.

Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń chorobowych. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego – wyjaśnia Anna Szaniawska z małopolskiego oddziału placówki.   

- Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek, na przykład pracodawcę lub  ZUS.

Jak dodaje Szaniawska, zgodnie z przepisami państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji osoby przebywającej na terytorium RP, jeśli jest ona zakażona, chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną lub miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego. Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.

Czytaj też Są już pierwsze ofiary paniki koronawirusa w Nowym Sączu  

Jeżeli lekarz uzna, że w trakcie hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny ze względu na stan zdrowia osoby poddanej tym obowiązkom uzasadnione jest orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i potwierdzi to wystawiając zwolnienie lekarskie, jest ono dokumentem do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby. Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza.

W przypadku gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

[email protected] fot. GIS







Dziękujemy za przesłanie błędu