Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
19/11/2020 - 10:35

Łabowa: 3,5 miliona złotych na inwestycje w przyszłorocznym budżecie gminy

Sądeckie gminy robią wstępne przymiarki do przyszłorocznych budżetów. Niektórzy skracają swoje inwestycyjne zapędy, żeby wszystko pasowało na koronaryzysową miarę. W Łabowej na co dzień każdą wydaną złotówkę ogląda się z dwóch stron, a w 2021 roku może być jeszcze gorzej. Jak będzie wyglądał budżet gminy na rok 2021?

Budynek Urzędu Gminy w Łabowej, fot. Sądeczanin

Czytaj również: Nad czym debatowali łabowscy radni? Są zmiany w tegorocznym budżecie

Przyszłoroczny budżet gminy Łabowa jest na etapie tworzenia i wstępnych przymiarek. Władze gminy dopiero przygotowują budżet w taki sposób, aby połączyć wydatki bieżące z inwestycjami ważnymi dla mieszkańców. Mimo pandemii koronawirusa, w 2020 roku władzom gminy Łabowa udało się zakończyć dużo inwestycji mniejszych i większych, głównie dzięki dofinansowaniom.

- Pozyskaliśmy pieniądze ze środków zewnętrznych, co pozwoliło nam rozpocząć wiele inwestycji na terenie naszej gminy – mówi wójt gminy, Marta Słaby. Rok 2020 Łabowa kończy z nadwyżką, która pokryje kredyty i pożyczki zaciągnięte wcześniej.

- Projekt budżetu na rok 2021 jest porównywalny do budżetu tegorocznego, zamyka się nadwyżką budżetową przeznaczoną na spłatę kredytów i pożyczek zaciągniętych w latach poprzednich – mówi skarbnik Urzędu Gminy, Lucyna Fiut. - Gmina nie planuje w przyszłorocznym budżecie zaciągania nowych kredytów i pożyczek o ile nie pogorszy się sytuacja finansowa związana z wystąpieniem stanu epidemicznego na terenie Polski.

Koronawirusowy kryzys dotknął gospodarkę całego kraju. W takiej sytuacji małe gminy mają poważne problemy – wydatki bieżące rosną, a pieniędzy w budżetach wciąż jest tyle samo.

- Obecne czasy, ze względu na pandemię są bardzo trudne. Przez koronawirusa dużo nauczycieli choruje i gmina musi wypłacać za zastępstwa. Dodatkowo, w tym roku było jeszcze 6 procent podwyżki dla nauczycieli – mówi wójt Marta Słaby.

To wszystko sprawia, że w kolejnym roku może być mniej pieniędzy na inwestycje, ponieważ budżet będzie musiał pokryć zwiększone wydatki bieżące na oświatę. A takie gminy jak Łabowa i bez koronawirusa nie mają lekko.

Czytaj również: Łabowa: urząd gminy przeszedł na pracę hybrydową. Tak bronią się przed COVID-19

- Gmina Łabowa jest mała, więc nasz budżet jest skromny. Własnego dochodu mamy około siedmiu, ośmiu milionów złotych na zadania własne gminy, których jest bardzo dużo. Tak naprawdę na inwestycje zostaje nam około miliona złotych. Patrzymy więc uważnie na każdą wydaną złotówkę – mówi Marta Słaby.

Mimo tego wójt gminy nie chce rezygnować z kolejnych inwestycji, które mają na celu poprawienie jakości życia mieszkańców. W gminie dużo jest jeszcze do zrobienia, ale środków własnych wciąż pozostaje niewiele. Najważniejsze dla nich będzie więc pozyskanie kolejnych funduszy i dotacji. W Łabowej liczą na środki zewnętrzne i już przygotowują się do ważnych inwestycji na przyszły rok.

- Złożyliśmy kolejne wnioski o przeprowadzenie termomodernizacji trzech szkół na terenie gminy. Chcielibyśmy, żeby wszystkie placówki oświaty były piękne. Nasz wkład będzie wynosił około półtora miliona, a to już duża część naszego budżetu.

Ale to dopiero początek ważnych inwestycji, które planowane są na rok 2021 w gminie Łabowa. W budżecie uwzględniono również środki na realizację zadań z funduszu sołeckiego. Zobacz jakie projekty zgłosiły sołectwa gminy Łabowa: Remonty czy festyny? Co wybrali mieszkańcy gminy Łabowa w funduszu sołeckim

- Ogółem planowane inwestycje wraz z dofinansowaniem na rok 2021 to kwota 3.518.403,35 złotych  Dziś to projekt, dopiero po pracach w komisjach Rady Gminy zostaną ostatecznie przyjęte zadania do realizacji w roku 2021 – podsumowuje skarbnik gminy Łabowa, Lucyna Fiut. Więcej o budżecie gminy i planowanych inwestycjach na przyszły rok przeczytacie w grudniowym numerze miesięcznika "Sądeczanin". (s.siwulska@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog