Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
10/12/2019 - 12:40

Łącko się kanalizuje za grube miliony. Już wiadomo kogo przyłączą do sieci

Nowa oczyszczalnia w Łącku już blisko dwa miesiące pracuje na pełnych obrotach. W przeciwieństwie do tej starej, która ledwo dyszała, jest bardzo nowoczesna. Korzystają z niej mieszkańcy Łącka, Jazowska, Czernca, Kiczni, Zagorzyna, Woli Kosnowej i Woli Piskuliny. Na tym nie kończą się jednak gminne kanalizacyjne porządki. Samorząd zabiera się za kolejne inwestycje.

Budowa nowoczesnej, biologicznej oczyszczalni w Łącku, której dobowa przepustowość to siedemset metrów sześciennych, trwała rok. Inwestycja kosztowała siedemnaście milionów złotych. To jednak nie koniec, bo samorząd kontynuuje rozbudowę sieci.

Czytaj też Wybudowali im nową oczyszczalnię, ale czy wszyscy chcą pożegnania z szambem

  - Realizujemy program, który popchnie do przodu naszą gminę na kanalizacyjnej mapie – mówi wójt Łącka Jan Dziedzina. -Teraz na ukończeniu jest budowa oczyszczalni wraz z kanalizacją sanitarną w Zabrzeży, która zostanie wpięta do oczyszczalni w pierwszym kwartale przyszłego roku. Z sieci będzie korzystać ponad dwieście gospodarstw. Koszt inwestycji to 7 mln złotych – dodaje Dziedzina.  

W kolejce czeka już budowa oczyszczalni w Kadczy. Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku. Lada dzień gmina podpisze umowę z wykonawcą.

- Oczyszczania ma kosztować  blisko 5 mln złotych, do tego dochodzi jeszcze budowa kanalizacji sanitarnej wraz z siecią wodociągową. Wedle szacunków wartość tej inwestycji, która ma być zrealizowana w ciągu nieco ponad dwóch lat to 10 milionów złotych – mówi wójt. Szykujemy się też do budowy kanalizacji dla dużego przysiółka Pożogi.  

Czytaj też Rozmowa dnia: Co z wielkim turystycznym hitem w Maszkowicach

Jak podkreśla Dziedzina budowa kanalizacji na terenach górskich to drogie przedsięwzięcie. Z jednej strony wynika to z ukształtowania terenu, z drugiej z rosnących kosztów inwestycji, z powodu coraz wyższych cen dyktowanych przez wykonawców.

Jak to jest z zamianą szamb na kanalizację? Czy mieszkańcy chętnie wpinają się do cieci?  

- Na razie nie mamy z tym problemów - odpowiada wójt Łącka.- Zapewne wynika to budujemy kanalizacje w miejscach, gdzie przez wiele lat w ogóle się o tym nie mówiło. Ludzie tych inwestycji oczekiwali.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. UG ŁąckoDziękujemy za przesłanie błędu