Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
26/05/2021 - 10:20

Licznik bije, miliony u nas czekają. Do kiedy ważny jest bon turystyczny?

Branża turystyczna ciągle nie może wyjść z pandemicznej zapaści i liczy na to, że z nadejściem wakacji odbije się od dna. Taką nadzieję dają bony turystyczne, stanowiące dodatkową tarczę antykryzysową. Mają pomóc firmom w zarabianiu pieniędzy.

Bonami turystycznymi, które rodziny otrzymały na każde dziecko, można płacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie, czy gospodarstwie agroturystycznym. Jak idzie wydawanie tych pieniędzy? Według informacji przekazanych nam przez resort rodziny, jak dotąd  skorzystano z ponad 1,5 mln bonów o łącznej wartości ponad 1,3 mld zł.

To ponad 480 tys. płatności na łączną kwotę blisko 349 mln zł. Do tej pory zgłosiło się ponad 21,7 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które świadczą lub chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu – informuje biuro prasowe ministerstwa.

Jak to wygląda w naszym regionie?  Okazuje się, że  Małopolska to region, gdzie zainteresowanie bonami jest największe. Wydano ich 86 tysięcy – informuje Anna Szaniawska, rzecznik prasowy regionalnego odziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  

- W Małopolsce rodzice aktywowali ponad 131,2 tys. bonów na łączną kwotę niemal 118 mln złotych. Natomiast suma płatności przekroczyła 28 mln złotych. W województwie małopolskim wszystkich bonów turystycznych przygotowano przeszło 379 tys., a ich łączna wartość sięga prawie 320 mln złotych.

Co z bonami, których jeszcze nie wykorzystano? Jest jeszcze na to sporo czasu. Turystyczne 500 plus na każde dziecko jest ważne do końca marca 2022 roku.

Bon turystyczny jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jest przyznawany na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus. Uprawnieni rodzice znajdą go w zakładce "Ogólny". Tam w menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon".

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną.

Żeby pieniądze z bonu trafiały do przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, muszą podać numer konta. Stąd apel resortu rodziny do przedsiębiorców -  aby sprawdzali numer swojego rachunku bankowego. Zdarza się bowiem, że niektóre numery rachunków są błędne lub zamknięte. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu