Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/04/2015 - 12:06

Likwidacja kwot mlecznych. Obawy, zagrożenia i nadzieje

Po tym, jak Unia Europejska z początkiem kwietnia zniosła limity produkcji, każdy rolnik może wyprodukować i dostarczyć na rynek tyle mleka, ile będzie w stanie wyprodukować w swoim gospodarstwie. Likwidacja kwot mlecznych wzbudza obawy, zagrożenia, ale także nadzieje - mówi małopolski europoseł Czesław Siekierski, przewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego.
Jak podkreśla małopolski europoseł, kwoty mleczne nie uchroniły rynku od istotnych wahań cenowych, dochodowych a nawet produkcyjnych, oraz przed zaburzeniami a nawet kryzysem w latach 2008-2009. Rolnicy boją się zmian, choć o likwidacji kwot wiedzieli od 2003 roku.

- Embargo rosyjskie wymusiło poszukiwanie nowych rynków eksportowych, co będzie pomocne przy wzroście produkcji po likwidacji kwot. W wielu krajach UE spożycie przetworów mlecznych jest zbyt małe i należy promować jego zwiększenie.
Poprawy wymaga integracja pionowa, stałe, sprawiedliwe powiązanie wieloletnimi umowami uczestników łańcucha od krowy do stołu. Gospodarstwa małe i gospodarujące w trudnych warunkach, np. górskich, należy wesprzeć w ramach II filar
u - mówi Siekierski.

Zdaniem europosła należy szerzej wprowadzić nowe instrumenty zarządzania finansami czy ubezpieczenia, umowy terminowe, różne formy kontraktacji. Pewne szanse dają dwustronne negocjacje handlowe dla pozyskania nowych rynków zbytu.

-Europejskie Centrum Obserwacji Rynku Mleka musi dostarczyć niezbędnych informacji dla monitorowania nowej sytuacji i podejmowania szybkich działań ze strony Komisji Europejskiej, która otrzyma należne wsparcie ze strony Centrum
i Parlamentu
- dodaje Siekierski.

Przypomnijmy, że dotychczas można było produkować mleko do ustalonego wcześniej limitu. Dla Polski na rok rozliczeniowy 2014-2015 było to ponad 10 mln ton. Nadprodukcja wyniosła 7 proc., co w konsekwencji oznacza 700 mln zł kary. Dlatego zniesienie limitów może być dla naszego kraju dobrą wiadomością. Analizy U.S. Dairy Export Council wskazują, że produkcja mleka w Unii skoncentruje się w sześciu krajach. Eksperci oceniają, że najbardziej na zniesieniu kwot zyska Irlandia (wzrost produkcji nawet o 50 proc.), ale wśród beneficjentów ma znaleźć się również Polska.

(mika)
Fot. sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu