Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
01/04/2021 - 15:25

Likwidujcie azbest w Podegrodziu: są dopłaty, jest ustawowy termin

Wójt Podegrodzia Stanisław Banach po raz kolejny apeluje do mieszkańców gminy: pozbywajcie się azbestu, są dopłaty a ustawowy termin blisko. O co chodzi?

Likwidujcie azbest w Podegrodziu: są dopłaty, jest ustawowy termin

Zobacz też: Niesamowite to przedszkole. Rytro zdobyło na nie już ponad 4 miliony

Niby zgodnie ze stosownymi przepisami, czyli zgodnie z „Krajowym planem usuwania azbestu” termin unieszkodliwienia wszystkich odpadów azbestowych przypada przed 2032 rokiem, to zmienić dach w zabudowaniach gospodarskich czy na domach wcale nie jest tak łatwo. To spory wydatek i spore przedsięwzięcie logistyczne. Dlatego już dziś wójt Stanisław Banach po raz kolejny apeluje do mieszkańców gminy, się zmobilizowali w tym zakresie i skorzystali z dofinansowania na ten cel, który gmina gwarantuje w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym.

- Celem programu jest pomoc w usuwaniu odpadów zawierających azbest, polegająca na odbiorze tych odpadów z terenu nieruchomości zlokalizowanych na terenie powiatu nowosądeckiego. Pomoc polega na pokryciu kosztów usunięcia odpadów tj. pakowaniu, załadunku, oczyszczeniu terenu z pyłu azbestowego, transportu i przekazania do unieszkodliwienia na składowisko odpadów niebezpiecznych. Koszty związane z demontażem elementów budowlanych zawierających azbest nie mogą być objęte pomocą i są ponoszone przez właścicieli nieruchomości – czytamy w stosownym komunikacie.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami 18 18 414 16 35 a w razie jakichkolwiek wątpliwości dodatkowe wyjaśnienia można również uzyskać w Urzędzie Gminy Podegrodzie pod numerem telefonu: 18 448 49 59.

Zobacz też: Podegrodzie z „górskiej” tarczy wybuduje nowe trasy rowerowe

Warto zaznaczyć, że procentowy udział dofinansowania do usunięcia azbestu wynosi: minimum 50 procent powiat, maksimum 50 procent gmina Podegrodzie. Ta proporcja obejmuje zresztą wszystkie samorządy Sądecczyzny. Bardzo istotne jest to, że by skorzystać z dofinansowania nie można wybierać podmiotu (musi być to podmiot uprawniony), firmy, która zdemontuje i zutylizuje azbest na własną rękę. Musi być to pomiot wyłoniony przez starostwo w przetargu. Przy czym kluczowa jest kolejność działań – najpierw trzeba złożyć wniosek, poczekać na decyzję a dopiero potem przystępować do robót. Tego co zrobimy na własną rękę, przed przejściem wszystkich formalności, nikt nam nie rozliczy.

Kolejna bardzo ważna informacja - by otrzymać wsparcie należy jedynie wylegitymować się tytułem prawnym do obiektu (np. aktem własności), nieruchomości i złożyć wniosek na odpowiednim druku. Druki można pobrać osobiście w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 33 lub ze strony internetowej www.bip.nowosadecki.pl.

Jak przyznaje wójt Stanisław Banach: - Azbestu mamy w gminie jeszcze sporo przede wszystkim na zabudowaniach gospodarskich, bo jeśli chodzi o budynki mieszkalne, mieszkańcy w większości już tu azbest zlikwidowali. Najważniejsze, że są środki by ten azbest usuwać, by wesprzeć mieszkańców w tym zakresie.

A my już niebawem przedstawimy szczegółowe statystyki w tym zakresie. ([email protected] Fot.: ES/archiwum sądeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu