Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 września. Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
22/06/2012 - 09:34

Lokatorzy płacą 105 zł za wodomierze. Mogą odmówić?

W Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Sączu trwa montaż nowych wodomierzy. Koszt takiego urządzenia to 105 zł. Zapłacą mieszkańcy: część w czynszu a ok. 56 zł już przy podłączeniu. – Nie ma przymusu, ale mało kto nie wpuszcza do domu monterów, bo to się zwyczajnie nie opłaca - wyjaśnia kierownictwo spółdzielni.
W tym roku 5 000 nowych wodomierzy pojawi się w spółdzielczych mieszkaniach. W pozostałych monterzy pojawić się mają do końca 2015 r. To, co wskażą montowane właśnie wodomierze będzie można odczytać zdalnie, dzięki falom radiowym poprzez zamontowany w nich moduł specjalny moduł. 

- Masową wymianę wymusił na nas także kończący się okres legalizacji starych wodomierzy. W tej chwili trwa ona w blokach podlegających pod Zespół Administracji Budynków nr 1 i 3. Zdarza się, że ludzie nie wpuszczają do domu monterów, ale w ten sposób działają na własną niekorzyść - przekonuje Mariusz Kochanek, kierownik działu technicznego sądeckiej GSM.

Z wyliczeń Kochanka wynika, że przeciętna rodzina, która licznika nie wymieni zamiast np. naliczonych 5 metrów szcześciennych zapłaci według regulaminu jak za 20 metrów szcześciennych. – Obliczamy wtedy średnią, bez względu na to, ile ktoś realnie wyleje wody – dodaje kierownik.

Kochanek podkreśla, że spółdzielnia nie ma innych środków, którymi mogłaby zapłacić za wodomierze. - Płacą członkowie spółdzielni. Za wymianę wodomierza płaci lokator, ponieważ zgodnie z regulaminem jest to jego własność. Natomiast moduł radiowy jest kupowany z funduszu spółdzielni, który zasilany jest z czynszu – mówi.

Koszt wymiany to 56 zł. Dla części mieszkańców koszt może być jednak wyższy, jeśli będą mieć w domu zamontowany więcej niż jeden licznik. W przypadku, kiedy w mieszkaniu znajduje się więcej urządzeń, np. mierzących osobno zużycie ciepłej i zimnej wody, istnieje możliwość rozłożenia należności na raty.


BOS
Fot: arch
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI