Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 października. Imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
29/02/2012 - 14:21

Losy stacji narciarskiej na Kicarzu przed najwyższą instancją

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot złożyła skargę kasacyjną na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który 7 listopada ubiegłego roku, oddalił skargę sądeckiej Prokuratury Okręgowej na decyzję wojewody Stanisława Kracika podtrzymującą zgodę na budowę stacji narciarskiej na górze Kicarz w Piwnicznej-Zdroju.

- Stowarzyszenie zostało dopuszczone do sprawy jako strona na dość późnym i trudnym etapie. Wierzymy jednak, że racje stoją po naszej stronie i stąd skarga kasacyjna do NSA w Warszawie – mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. - Chcę podkreślić, że naszym celem nie jest zablokowanie inwestycji, a działalność na rzecz lokalnej społeczności i ochrony środowiska – dodaje.

Złożenie skargi zapowiadane było już w listopadzie przez członków stowarzyszenia, dlatego nie dziwi ono burmistrza Piwnicznej-Zdroju Edwarda Bogaczyka.

- Myślę jednak, że skoro do tej pory i starosta, i wojewoda i sąd administracyjny nie znaleźli w pozwoleniu na budowę uchybień, to i Naczelny Sąd Administracyjny się ich nie dopatrzy – zaznacza burmistrz. Dodaje, że NSA w Warszawie jest ostatnią instancją, do której mogą się odwoływać ekolodzy.

Pozwolenie na budowę stacji narciarskiej na Kicarzu wydane przez starostę nowosądeckiego Jana Golonkę było już kilkakrotnie zaskarżane. Najpierw do wojewody małopolskiego, który w maju ubiegłego roku nie dopatrzył się uchybień. Następnie Prokurator Okręgowy w Nowym Sączu zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sądecka prokuratura wnioskowała o uchylenie decyzji pozwolenia na budowę kompleksu sportowego wydanego zarówno przez starostę nowosądeckiego, jak i wojewodę. WSA w Krakowie 7 listopada 2011 r. oddalił skargę prokuratury, a od jego decyzji strony postępowania mogły złożyć skargę kasacyjną do NSA w Warszawie. Tak też się stało. Dzisiaj (29 lutego) akta sprawy wraz ze skargą zostały przekazane do stolicy.

Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot poprzez uchylenie zgody na budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego na górze Kicarz w Piwnicznej-Zdroju chce nie dopuścić do skażenia wód mineralnych „Piwniczanki”. Powołuje się przy tym na  stanowisko niezależnych ekspertów z krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej, dr inż. Lucynę Rajchel oraz dr. inż. Mariusza Czopa. Naukowcy z AGH dowodzą, że wykonanie inwestycji zagraża wodom, bo stacja narciarska miałaby powstać w strefie zasilania „Piwniczanki”. Eksperci podkreślają, że sztuczne naśnieżanie, do którego ma zostać wykorzystana rzeka Poprad, może doprowadzić do skażenia chemicznego i bakteriologicznego źródeł, a prace przy budowie stacji uaktywnią osuwisko na górze Kicarz.

Alicja Fałek

fot. (ALF)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)