Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 sierpnia. Imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
25/03/2020 - 14:15

Ludzie, nie siejcie paniki! "Tłumy w pośredniaku, przerażeni urzędnicy”...

- Tłum ludzi, którzy przyjechali z zagranicy i chcą się zarejestrować jako bezrobotni w miejskim pośredniaku. Urzędnicy przyjmują ich na korytarzu. Są przerażeni, bo nie wiedzą czy przeszli kwarantannę. Taki alarmistyczny obraz tego, co dzieje się w miejskim pośredniaku przedstawiła mieszkanka Nowego Sącza podczas telefonicznej rozmowy z naszą redakcją. Czy ludzi ogarnęła psychoza? Czy ktoś specjalnie sieje panikę? Bo informacje są nieprawdziwe. Sprawdziliśmy.

- Urzędnicy są spanikowani, bo nie mają żadnej ochrony. Do pośredniaka przychodzą ludzie, którzy przyjechali z zagranicy. Nikt nie wie czy przeszli kwarantannę. Na gwałt chcą się zarejestrować, żeby mieć ubezpieczenie. Podobno przyjmowani są na korytarzu - mówiła nam (wcale nie anonimowa) mieszkanka Nowego Sącza, która zadzwoniła do naszej redakcji.

Tomasz Szczepanek, zastępca dyrektora Sądeckiego Urzędu Pracy tymi informacjami jest zdumiony. - Czy aby na pewno chodzi o nasz urząd? - pyta. - Nie wiem skąd takie informacje, które są nieprawdziwe. Po pierwsze nie przyjmujemy ludzi na korytarzu, a teraz, w stanie epidemii, w ogóle ich w urzędzie nie przyjmujemy. Jeśli ktoś chce złożyć dokumenty, składa je w przedsionku, w specjalnie przygotowanym do tego pojemniku. Nie ma tu ani ludzi, ani tym bardziej pracowników narażanych na niebezpieczeństwo. Nic takiego się u nas nie dzieje.

Jak przypomina Szczepanek, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia osoby, które powracają z zagranicy podlegają obowiązkowej, czternastodniowej kwarantannie i w tym czasie nie mogą trafić do żadnej instytucji.  

- Gdybyśmy wiedzieli o kimś, kto złamał kwarantannę i pojawiłby się w urzędzie, natychmiast zawiadomilibyśmy Sanepid. Ci, którzy teraz chcą zarejestrować się w urzędzie pracy mogą to zrobić za pośrednictwem formularza elektronicznego, dostępnego na naszej stronie internetowej, pod warunkiem, że potwierdzi swoją tożsamość albo za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego albo profilu zaufanego założonego na portalu ePUAP.

Sądecki Urząd Pracy

Czy dużo osób powracających z zagranicy rejestruje się w sądeckim pośredniaku? - pytamy. - Wczoraj zarejestrowało się jedenaście osób drogą elektroniczną, natomiast w tej grupie nie było nikogo, kto powróciłby zza granicy. Od 16 marca odnotowaliśmy tylko trzy rejestracje osób, które zza granicy przyjechały. Na razie system rejestracji na pewno spowalnia fakt, że nie wszyscy dysponują profilem zaufanym czy podpisem kwalifikowanym. Na naszej stronie zamieściliśmy poradniki, jak w tej chwili w stanie epidemii taki profil założyć – mówi Tomasz Szczepanek.

Zadzwoniliśmy też do Powiatowego Urzędu Pracy. Pracownicy dementują powyższe doniesienia. - Rejestracja osób, które niedawno przyjechały do Polski, odbywa się wyłącznie online. W przedsionku budynku znajduje się urna, do której mieszkańcy mogą wrzucać wnioski i niezbędne dokumenty - informuje pracownik urzędu.

- Dla interesantów placówka jest nieczynna, działamy tylko elektronicznie. W ciągu dnia obsługujemy infolinię, podpowiadamy jak założyć profil zaufany i jakie kroki przedsięwziąć, aby dopełnić wszelkich formalności. Problem rejestracji dotyka urzędów w całej Polsce. Przy okazji przypominamy przyjezdnym o konieczności stosowania się do zasad kwarantanny - wyjaśnia nasz rozmówca.

jagienka.michalik@sadeczanin.info, k.kos@sadeczanin.info Zdjęcia: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021