Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
11/06/2018 - 07:35

Ma kłopoty, ale biedny nie jest. Oto oświadczenie majątkowe senatora Koguta

Kiedy prokuratura kazała senatorowi Kogutowi, oskarżonemu o branie łapówek na kwotę blisko 1,2 mln złotych, zapłacić milion złotych poręczenia majątkowego, okazało się, że polityk nie dysponuje taką gotówką. Z pomocą parlamentarzyście przyszli ci, którzy wierzą w jego uczciwość. Jaka naprawdę jest sytuacja materialna sądeckiego polityka?

Kiedy Prokuratura Regionalna w Katowicach zażądała miliona złotych poręczenia majątkowego od senatora Stanisława Koguta, na którym ciąży zarzut korupcji, pieniądze  zostały wpłacone, ale obrońca polityka argumentował, że taka kwota przekracza możliwości sądeckiego parlamentarzysty. 

Czytaj też Majątki naszych posłów. Kto ma najwięcej na koncie?

Ostatecznie sam polityk wpłacił mniej niż połowę. Resztę dorzuciły osoby, które postanowiły go wesprzeć. 

- Kiedy tylko okazało się, że kwota jest tak duża, od razu zadeklarowali pomoc. Nie mogę ujawnić, kto zgodził się pomóc senatorowi ani ile tych osób jest.  Wszyscy chcą pozostać anonimowi - mówił w rozmowie z Sądeczaninem obrońca senatora Paweł Śliz.

Po tym, jak adwokat wnioskował o całkowite uchylenie poręczenia majątkowego, sąd w Katowicach obniżył kaucję do 600 tys. złotych. 400 tys. wróciło do Koguta.

Jaka rzeczywiście jest sytuacja materialna Stanisława Koguta? Czy senator, który popadł w tarapaty, ma z czego żyć? Odpowiedź na to pytanie daje lektura oświadczenia majątkowego.

Polityk zgromadził na koncie blisko 180 tys. zł oszczędności. Rok wcześniej miał odłożone około 10 tys. zł więcej. W 2017 roku jako senator zarobił 172 tys. zł. Jego żona dołożyła do domowego budżetu blisko 20 tys. zł.

Kogut mieszka w domu o powierzchni 170 metrów kwadratowych, którego współwłaścicielką jest córka.  Jaka jest wartość domu?  Tej informacji w zeznaniu podatkowym nie ma. Polityk jeździ hyundaiem tuscon z 2016 r., którego współwłaścicielem jest z kolei syn Maciej. Jeszcze rok temu senior i junior jeździli volkswagenem passatem z 2009 roku. Senator nie ma żadnych zobowiązań pieniężnych.

Przypomnijmy, że Stanisław Kogut walczy o oczyszczenie swojego nazwiska po tym, jak zestawiono je z aferą łapówkarską rozpracowaną przez CBA. Zatrzymano m.in. syna polityka Prawa i Sprawiedliwości. On sam cudem uniknął zatrzymania - obronili go w tajnym głosowaniu koledzy z senatorskich ław.

Czytaj też Czy to już koniec ery senatora Koguta? Mnożą się zarzuty ale przybywa obrońców

Ostatnio ogólnopolskie media obiegła wieść, że Stanisław Kogut trafił na oddział psychiatryczny gorlickiego szpitala.  Tym informacjom polityk zaprzeczał w rozmowie z Sądeczaninem.

- Ja już tyle nieprawdziwych rzeczy słyszałem na swój temat… naprawdę nie będę tego komentował. Kogut przyznaje w końcu, że w szpitalu był, ale z powodu problemów z sercem

- Nikt nie ma zdrowia ze stali - mówi polityk i szybko kończy rozmowę.

Na początku kwietnia na swojej oficjalnej stronie internetowej sądecki parlamentarzysta napisał list, w którym  wyznał, że czuje wewnętrzną potrzebę pojednania się z ludźmi i prosi o wybaczenie tych wszystkich, którzy chowają do niego urazę. Zapewniał przy tym, że sam urazy do nikogo nie żywi.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu