Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
28/01/2022 - 08:35

Maksim Drewal - utalentowany przedsiębiorca, który ma zachęcić rosyjską młodzież

Rosyjskie media rozpisują się o trzydziestoletnim przedsiębiorcy, który 6 lat temu został „najmłodszym na świecie miliarderem”. Mowa o Maksimie Drewalu - niedoszłym absolwencie Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego i Moskiewskiej Szkoły Ekonomii, a obecnie dyrektorze generalnym Rosyjskiego Towarzystwa „Znanie”, który zarobił miliony na opracowanych przez siebie platformach do zdalnego nauczania.
  • Максим Древаль. Fot. Youtube/Ровесники СНГ
  • Maksim Drewal urodził się w 1991 roku w miejscowości Kemerowo położonej w Zachodniej Syberii, oddalonej od stolicy FR o około 3,5 tys. km.
  • Ukończył szkołę w Tuli, a jego marzeniem było studiowanie na mechaniczno-matematycznym wydziale MGU, co umożliwiło mu zwycięstwo w dwóch olimpiadach.
  • Rozczarowany systemem nauczania porzucił uniwersytet i przeniósł się na wydział biznesu informatycznego Moskiewskiej Szkoły Ekonomii, który także porzucił.

Żyłkę przedsiębiorczości Maksim odkrył w sobie już jako nastolatek - w 10 klasie zajął się naprawą komputerów. Jako niespełna dwudziestolatek dostał pracę w dziale digital jednej z większych moskiewskich korporacji, a następnie w Yandex, przedsiębiorstwie, którego wyszukiwarka o tej samej nazwie kontroluje 50% rosyjskiego rynku oraz w Mail.ru – największym rosyjskim serwisie darmowej poczty elektronicznej.
 
W 2010 roku Drewal poznał Aleksieja Połowinkina - wykładowcę analizy matematycznej z Moskiewskiego Instytutu Fizyczno-Technicznego, który wymyślił i opracowywał projekt zdalnego nauczania fizyki i matematyki skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Jednak jego serwis internetowy wymagał dopracowania od strony technicznej – czym zajął się Drewal.

Dla niego był to pierwszy poważny projekt i jednocześnie pierwszy krok oraz inspiracja dla późniejszego rozwoju własnego biznesu. Maksim i Aleksej wynajęli biuro oraz zatrudnili informatyków i nauczycieli. W ciągu roku wspólnie przekształcili usługę bezpłatnych webinariów w prawdziwą platformę edukacyjną, z dynamicznie rozszerzająca się ofertą. W 2013 roku dochód szkoły internetowej „100ЕГЭ” wyniósł 35 milionów rubli, a Maksim i Aleksej postanowili połączyć swoją firmę z Netologią (edukacyjnym centrum on-line).

Tak powstała „Netologia–Group”, która w 2014 stając się rezydentem Skołkova, została wyceniona na 5,6 miliona dolarów oraz otrzymała nagrodę Runet w kategorii Gospodarka, Biznes i Inwestycje. Drewal chciał rozszerzać biznes poprzez bardziej agresywną konfrontację z konkurencją, jednak pozostali partnerzy się z nim nie zgadzali. Dlatego w 2017 roku postanowił opuścić Netologia - Group, zachowując miejsce w radzie dyrektorów oraz pakiet akcji.
 
Następnie młody przedsiębiorca zaczął szukać swojej niszy i znalazł ją w obszarze e-sportu. Choć nigdy nie był graczem i nie brał udziału w turniejach gier wideo, zorientował się, że ten obszar ma ogromną publiczność i minimalną konkurencję. Drewalowi pomogło doświadczenie w tworzeniu szkoły internetowej oraz wiedza marketingowa, którą wcześniej wykorzystywał do przyciągania uczniów.

Aktywnie zaczął szukać partnerów do stworzenia usługi dla graczy i wkrótce wprowadził na rynek pierwszy produkt swojej nowej, powstałej w 2016 roku, firmy L2P Limited (skrót od learn to play) - platformę szkoleniową dla graczy o nazwie MoreMMR. W 2018 roku, do projektu dołączyli pierwsi inwestorzy. Do końca roku zainwestowali ponad 2 miliony dolarów, co umożliwiło rozszerzenie oferty platformy. Dla użytkowników było dostępnych ponad 2500 lekcji wideo o łącznym czasie trwania ponad 400 godzin.

Platforma obsługiwała również różne turnieje z pulą nagród w wysokości 20 tys. dolarów. Za pomocą wprowadzenia algorytmu sztucznej inteligencji analizowana była gra każdego użytkownika, wykrywane błędy gracza  i podawane rekomendacje co do sposobu gry i dalszych działań użytkownika. Start-up zdobył szereg nagród, w tym Microsoft, Google i Amazon.
W 2020 roku Drewal został zwycięzcą konkursu „Liderzy Rosji. Polityka".

W ramach projektu konkursowego opracował platformę internetową o nazwie „Inna sprawa”, która została uruchomiona w czerwcu 2021 roku. Platforma umożliwia każdemu zarejestrowanemu w tym zasobie obywatelowi wykonywanie społecznie użytecznych zadań publikowanych przez partnerów projektu i otrzymywanie za to punktów premiowych, które można wymienić na różne nagrody.
12 maja 2021 r. na III Zjeździe Rosyjskiego Towarzystwa „Znanie” Maksim Drewal został wybrany na Dyrektora Generalnego tej organizacji.

Historia Rosyjskiego Towarzystwa „Znanie” sięga czasów ZSRR i założonego w 1947 roku „Ogólnozwiązkowego Towarzystwa Upowszechniania Wiedzy Politycznej i Naukowej”. W 2016 roku Towarzystwo zostało przekształcone w Ogólnorosyjską Publiczną i Państwową Organizację Oświatową Rosyjskie Towarzystwo „Znanie”. 21 kwietnia 2021 r. podczas przemówienia do Zgromadzenia Federalnego prezydent Putin zapowiedział konieczność „zrestartowania” - unowocześnienia organizacji i uruchomienia jej na nowoczesnej platformie cyfrowej.

Organizacja prowadzi działalność edukacyjną – ponad 1000 pracowników naukowych tworzy treści naukowe, organizuje i prowadzi bezpłatne wykłady, a także różne wydarzenia w dziedzinie edukacji, wsparcia społecznego i ochrony socjalnej studentów i uczniów placówek oświatowych oraz osób starszych.

Jak podaje prasa, w 2021 roku Towarzystwo zorganizowało ponad 500 wydarzeń i 15 000 wykładów na terenie całego kraju. Udostępniło także bezpłatny dostęp do „biblioteki wiedzy” - 30 000 minut treści edukacyjnych na różne tematy. Ponadto zorganizowało pracę dziewięciu nowoczesnych multimedialnych sal wykładowych w Archangielsku, Kazaniu, Irkucku, Władywostoku, Soczi, Tuli, Jekaterynburgu, Wołogdzie i Moskwie.

„Znanie” stało się w ubiegłym roku laureatem kilku konkursów, w tym Russian Creative Awards jako „Projekt edukacyjny w dziedzinie przemysłów kreatywnych”. Prezydent Rosyjskiej Akademii Nauk (RAS) Aleksander Siergiejew powiedział, że rozpoczęcie aktywnej pracy odnowionego Rosyjskiego Towarzystwa „Znanie” jest jednym z głównych wydarzeń ogłoszonego w Rosji Roku Nauki i Technologii.
 
W ciągu ostatnich dziesięciu lat Maksim Drewal przeszedł drogę od młodego studenta – przedsiębiorcy rozkręcającego własny biznes, poprzez najmłodszego miliardera – do dyrektora generalnego ogólnorosyjskiej organizacji społecznej. Jego zadanie polega na wskrzeszeniu i totalnym unowocześnieniu instytucji, która czasy świetności miała w ZSRR za Chruszczowa.

Drewal, zadania się podjął i zamierza wykorzystać wszystkie możliwe, nowoczesne i modne obecnie wśród młodzieży narzędzia by zachęcić ją do nauki i aktywnego korzystania z „platformy „Znanie””. Do tej pory wszystko, czego dotknął Drewal zamieniało się w złoto, czy i tym razem tak będzie? (Alina Anisimowicz, ISW)






Dziękujemy za przesłanie błędu