Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
08/01/2021 - 14:40

Małopolski samorząd wszedł w kooperację z Orlenem. Po co im paliwowy gigant

Wojewódzki samorząd razem z Orlenem zamierzają sięgnąć po gigantyczne unijne pieniądze, na inwestycje związane z ochroną środowiska w naszym regionie. W grę wchodzi suma 350 milionów euro! Energetyczny gigant i władze województwa przypieczętowały umowę w tej sprawie.

Transformacja energetyczna… nieustannie mówi się o niej w Unii Europejskiej.  To ma być przejście w krajach wspólnoty do zrównoważonych gospodarek za pomocą odnawialnych źródeł energii, oszczędzania energii oraz podnoszenia efektywności energetycznej.

Do realizacji tego planu bardzo intensywnie przygotowuje się małopolski samorząd, ale żeby wcielić go w życie potrzebuje wielkich pieniędzy z Brukseli.  Zamierza się o nie ubiegać wspólnie z Orlenem. Razem z gigantem polskiego rynku energetycznego władze województwa przygotują pilotażowe projekty związane ochroną środowiska. Właśnie podpisano porozumienie w tej sprawie.    

- Bardzo ambitne cele środowiskowe, jakie kreśli przed nami polityka europejska są możliwe do zrealizowania wyłącznie poprzez środki finansowe, popularnie nazywane Funduszem Sprawiedliwej Transformacji – mówił podczas podpisywania dokumentu wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Ten Fundusz – tłumaczył - kojarzy się przede wszystkim z likwidacją kopalń i usuwaniem węgla z energetyki domowej, ale trzeba podkreślić, że jest przeznaczony także na przemysł wysokoenergetyczny, który musi posiadać swój plan rozwojowy zgodny z europejskim zielonym ładem.

Czytaj też W Małopolsce Orlen kupił Gazetę Krakowską i Dziennik Polski

Do wzięcia są gigantyczne pieniądze. Pula dla Polski to ponad 3,5 miliarda euro. Wedle szacunków Urynowicza z tego europejskiego tortu Małopolska mogłaby wykroić  dla siebie 10 procent. To 350 mln euro!

– Liczymy na to, że środki, z których będzie mogła skorzystać nasz region pozwolą na wdrożenie projektów inwestycyjnych, które wzmocnią potencjał wzrostu gospodarczego, umożliwią stworzenie nowych miejsc pracy, jak również złagodzą skutki wpływu COVID-19 na życie mieszkańców i gospodarkę Małopolski- mówił marszałek Witold Kozłowski.

O jakie przedsięwzięcia chodzi? To wdrażanie technologii i infrastruktur zapewniających przystępną cenowo czystą energię, w redukcję emisji gazów cieplarnianych, efektywność energetyczną i energię ze źródeł odnawialnych.

Jaka będzie w tym wszystkim rola Orlenu, a dokładnie spółki Orlen Południe, z którą umowę o współpracy podpisał wojewódzki samorząd? To właśnie paliwowy koncert ma właściwe kompetencje do opracowania innowacyjnych projektów pilotażowych w ramach programu i poprzez realizowane inwestycje przyczynia się do rozwoju regionu – argumentują władze  województwa. Spółka od lat pozostaje liderem polskiego rynku biopaliw i biokomponentów, a w swojej rafinerii w Trzebini rozwija obecnie technologie wodorowe.

- Produkcja wodoru w jakości paliwa transportowego ma rozpocząć się już w 2021 roku. mówił prezes Orlen Południe Marcin Rej. - W tym samym czasie ma też się rozpocząć w Trzebini produkcja zielonego glikolu propylenowego, w pierwszej w Polsce i największej w Europie instalacji tego typu. Oprócz tego w Trzebini trwa budowa pilotażowej instalacji do produkcji kwasu mlekowego przy wykorzystaniu mikroorganizmów. Spółka rozpoczęła też program biogazowy, który zakłada stworzenie sieci własnych biometanowni.

Czytaj też „Wycieranie sobie mord Papieżem i św. Kingą”. Aktywista LGBT atakuje Stary Sącz

- Orlen Południe coraz mocniej angażuje się w sektory, w których nadrzędnym celem jest ekologiczna produkcja. Rozwijanie naszego portfolio półproduktów, paliwa przyszłości, zeroemisyjna energetyka czy efektywność produkcji – to podstawowe założenia transformacji spółki. W ten kierunek rozwoju doskonale wpisuje się produkcja paliwa wodorowego. pPrzecieramy w tym obszarze szlaki zarówno dla Grupy Orlen, jak i dla całego kraju. Nieustannie poszukujemy też nowych rozwiązań i zielonych technologii dla naszych zakładów produkcyjnych – Tłumaczył Rej.

Jak wyjaśnił wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz, samorząd województwa we współpracy z Orlenem upatruje ogromnej szansy do dobrego przygotowania się do procesu transformacji energetycznej.

Podpisane porozumienie zakłada współpracę do końca 2030 roku. W tym czasie opracowane zostaną projekty mogące ubiegać się o unijne dofinansowanie. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu