Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
05/05/2014 - 08:00

Małopolskie rolnictwo: do podziału 242 euro na hektar

O przyszłości małopolskiej wsi rozmawiali z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi wicemarszałek województwa Wojciech Kozak oraz członek zarządu Stanisław Sorys. W dyskusji wzięli udział rolnicy, producenci rolni oraz przedsiębiorcy.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakończyło prace związane z przygotowaniem projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt został zaakceptowany przez Radę Ministrów. W kolejnym etapie program zostanie przekazany do Komisji Europejskiej w celu negocjacji zapisów zawartych w dokumencie. W ciągu kolejnych 6 miesięcy, przy sprawnym przebiegu negocjacji Komisja Europejska powinna zatwierdzić program. Na jego realizację w latach 2014-2020 przeznaczono łącznie ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz krajowych środków publicznych, kwotę ponad 13,5 mld euro.

Sawicki wyjaśniał, że w ramach „starego naboru” do podziału jest jeszcze ponad 800 mln zł w ramach programu Młody Rolnik. Wnioskodawcy mogą liczyć na ekstra premie w wysokości 75 do 100 tysięcy złotych. – Zachęcam do skorzystania z tych pieniędzy. Nabór wniosków rozpoczyna się 15 maja – mówił w Tarnowie minister Sawicki.

W trakcie uzgodnień z Komisją Europejską okazało się, że dzięki przesunięciom niewykorzystanych kwot, do zagospodarowania będzie jeszcze 200 mln euro na modernizacje gospodarstw rolnych, 83 mln na odnowę wsi a 25 mln euro zostanie odłożone na odtworzenie produkcji rolnej na wypadek ewentualnych kataklizmów.
– W nowej perspektywie finansowej kwota zabezpieczona dla Polski na poczet dopłat bezpośrednich wynosi 23,5 mld złotych, co daje nam średnią na hektar ok. 242 euro. To niewiele mniej niż wynosi średnia europejska, która jest na poziomie 250-252 euro i będzie spadać – kontynuował Sawicki.

Utrzymane zostaną m.in. popularne w Małopolsce dopłaty do owoców miękkich, bydła mlecznego, owiec oraz do terenów o niekorzystnych warunkach gospodarowania.
Zdaniem Sorysa małopolscy rolnicy w nowej perspektywie finansowej będą traktowani inaczej niż ci, którzy gospodarują na przykład w Wielkopolsce, gdzie dominują zdecydowanie większe gospodarstwa niż u nas.
– Takich rozmów i uzgodnień zabrakło osiem lat temu, kiedy zapadały ostateczne decyzje w sprawie poprzedniej perspektywy finansowej. Wówczas środki podzielone zostały na cały kraj pod względem wielkości upraw, co już na wstępie stawiało małopolskich rolników na przegranej pozycji. Teraz wreszcie będą mogli korzystać z programów, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla właścicieli dużych areałów, a takich w naszym województwie jest niewielu – mówił Sorys.

(b)
Fot: arch
Źródło: UMWM
 






Dziękujemy za przesłanie błędu