Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
14/07/2023 - 08:00

Meble Jelínek - zdobyć zaufanie klientów uczciwą pracą

Meble Jelínek to czeska rodzinna firma produkująca luksusowe meble i materace z litego drewna. Firma została założona w 1897 roku i znajduje się w mieście Valašské Meziříčí. Firma zatrudnia 80 pracowników. Od 1992 roku firma wyprodukowała ponad 201 tysięcy materaców.

Firma została założona w 1897 roku przez stolarza Josefa Volka. Pierwszymi produktami była produkcja stołów. Z czasem Josef Volek rozszerzył produkcję stołów na produkcję mebli. Już wtedy firma Volek zaopatrywała w swoje produkty banki, biura, towarzystwa ubezpieczeniowe i prywatne mieszkania. Były to meble artystyczne i luksusowe. Pierwszy okres działalności firmy zakończył kryzys gospodarczy i w 1933 roku Josef Volek musiał zamknąć swoją fabrykę, co trwało aż do 1938 roku.

W tym czasie natomiast zięć Volka, Jindřich Jelínek, były pracownik firmy, rozpoczął własną działalność gospodarczą. Firma Jindřich Jelínek – produkcja mebli rozwijała się szybko i stopniowo odkupywała cały majątek pierwotnej firmy Volek, którą w czasie kryzysu sprzedano miastu Valašské Meziříčí.

Od 1938 roku firma kieruje się mottem, które po raz pierwszy wypowiedział Jindřich Jelínek, i brzmi ono: „Zdobyć zaufanie klientów uczciwą pracą“. Firma zaopatrywała biura firmy Baťa w miastach Zlín oraz Londyn.

Po zakończeniu II wojny światowej Jelínek zamierzał rozszerzyć produkcję, jednak nie doszło do tego ze względu na nacjonalizację firmy w 1948 roku. Firmę przejęło Ludowe Stowarzyszenie Mebli, które zatrudniło również małżeństwo Jelíneków. Przemysł meblarski nie rozwijał się i Jelínekowie musieli później wyprowadzić się do Pragi.

W 1991 roku wszystkie budynki zostały zwrócone w ramach restytucji wnukom Jindřicha Jelínka, którzy przystąpili do odbudowy firmy. Ponownie ruszyła produkcja mebli, a także produkcja stelaży ortopedycznych do łóżek i materacy, które firma produkuje od 1992 roku, jako jedna z pierwszych w Czechach. Do dnia dzisiejszego firma Jelínek wyprodukowała 201 141 materaców. Gdyby połączyć wszystkie sprzedawane materace Jelínek, uzyskano by 413 km „autostrady materacowej”, co jest w przybliżeniu odległość z Pragi do Brna i z powrotem.

W 2010 roku wybudowano nową halę produkcyjną w mieście Valašské Meziříčí. Obecnymi właścicielami firmy są Daniel i Tomáš Jelínkowie. Najmłodszy z rodziny Jelínków i przyszły sukcesor w rodzinnym biznesie jest David Jelínek, który jest obecnie dyrektorem sprzedaży i marketingu. Firma produkuje meble nie tylko dla Czech, ale także eksportuje je za granicę, np. do Austrii. Firma zajmuje się produkcją mebli z litego drewna. Są to głównie łóżka, szafy, zestawy jadalniane oraz dodatki. Firma produkuje również meble na wymiar oraz współpracuje z czołowymi czeskimi projektantami.

Czytaj dalej - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu