Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 marca. Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana
19/07/2023 - 08:10

Metamorfoza w pobliżu sądeckiej Wyższej Szkoły Biznesu. Co tam budują? [WIZUALIZACJA] [ZDJĘCIA]

Prawdziwy inwestycyjny boom przeżywa ostatnio Nowy Sącz. Mieszkańcom miasta nie ujdzie uwadze żadna duża budowa. Tak jest z tą przy ulicy Zielonej, w pobliskim sąsiedztwie Wyższej Szkoły Biznesu, gdzie generalny lifting przechodzi siedmiokondygnacyjny gmach. Czy to będzie apartamentowiec? - zastanawiają się przechodnie.

Co tam teraz będzie?

Akademik, biurowiec, apartamentowiec… typują mieszkańcy Nowego Sącza, którzy z ciekawością zerkają na budynek przy ulicy Zielonej 27 A w Nowym Sączu, gdzie po rocznej przerwie, roboty zostały wznowione.

Spółka HO-BU Polska, która jest gospodarzem placu budowy, wyjaśnia, że gmach będzie mieć siedem kondygnacji. Powstanie tam pięćdziesiąt sześć lokali o powierzchni od trzydziestu do sześćdziesięciu metrów kwadratowych, wraz z komórkami lokatorskimi i miejscami parkingowymi.

Ponieważ zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych staje się popularnym sposobem na zyskanie dodatkowego zarobku i zabezpieczenie się na przyszłość, a apartamenty i mieszkania inwestycyjne zyskują coraz większą popularność, inwestor zdecydował się na realizację tego typu przedsięwzięcia – wyjaśnia spółka.

Popyt na małe mieszkania i apartamenty inwestycyjne

Dużym wzięciem cieszą się małe mieszkania i apartamenty inwestycyjne, których zaletą jest stosunkowo niska cena. Mały apartament można wykończyć dużo szybciej i taniej, niż przestronne mieszkanie. Łatwiej jest także znaleźć najemców, którzy będą nim zainteresowani.

Co ważne, HO-BU dokłada wszelkich starań, aby lokale w realizowanej inwestycji zyskały miano lokali mieszkalnych. Po uzyskaniu przez Nowy Sącz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla inwestycji,  zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest jedynie kwestią czasu – zapewnia firma.

Jak wynika z wyjaśnień, choć budynek nie ma jeszcze miana lokalu mieszkalnego, standardem od mieszkań nie odbiega.  Jedyna różnica to na razie brak możliwości meldunku. Z formalnego punktu widzenia wygląda to tak, jak w przypadku wspomnianych apartamentów inwestycyjnych, bardzo popularnych w górskich czy nadmorskich miejscowościach.

Jak na razie stary gmach przy Zielonej po generalnym liftingu, można podziwiać ma wizualizacji.

Co z podatkiem od nieruchomości

Również kwestie dotyczące podatku od nieruchomości, które mogą martwić potencjalnych nabywców, wcale nie są takie przerażające. Mianowicie, w Nowym Sączu stawka roczna podatku dla budynków mieszkalnych wynosi 0,64 zł od jednego metra kwadratowego  powierzchni użytkowej, a dla budynków pozostałych, do których aktualnie zalicza się realizowana inwestycja,  5,14 zł od kwadratowego metra powierzchni użytkowej.

To oznacza, że roczna kwota podatku od nieruchomości dla lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej czterdziestu metrów kwadratowych,  wyniesie 25,60 zł, natomiast dla apartamentu inwestycyjnego o tej samej powierzchni - 205,60 zł.

Firma, która budynek stawia w pobliskim sąsiedztwie Wyższej Szkoły Biznesu podkreśla, że lokalizacja nie jest przypadkowa.

Ceny będą konkurencyjne

W Nowym Sączu dynamicznie rozwija się szkolnictwo wyższe i miasto zamienia się w prężny ośrodek akademicki. Kupno lokalu w tym miejscu będzie zapewne znakomitą decyzją, tym bardziej, że ceny będą konkurencyjne i zdecydowanie niższe od cen rynkowych w województwie małopolskim – brzmią wyjaśnienia. 

Inwestycja ma być gotowa w czwartym kwartale 2024 roku. (jagienka.michalik@sadeczanin,info) fot. HO-BU

Budynek przy ulicy Zielonej w Nowym Sączu zmieni się nie do poznania
Tak wygląda teraz, tak będzie wyglądał już po metamorfozie

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu