Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
16/03/2020 - 11:55

Mieszkańcy walczą o przedłużenie linii MPK, a autobus nie ma gdzie zawrócić

Szczereż to mała miejscowość, do której prowadzi malownicza trasa rowerowa z Jazowska. Wioska liczy mniej niż tysiąc mieszkańców. Rozciąga się z niej urokliwa panorama na leżący poniżej Czarny Potok. Miejscowi gospodarze zapraszają turystów do skosztowania owoców z licznych sadów, a życie płynie tu jakby wolniej. Mieszkańcy mają jednak pewien problem…

Szczereż to wioska oddalona o 25 km od Nowego Sącza. Jest pozbawiona bezpośredniego połączenia autobusowego z miastem. Uczniowie uczęszczający do sądeckich szkół muszą na własną rękę organizować sobie transport. Z wsi kilka razy dziennie odjeżdża autobus, którym mieszkańcy mogą dostać się do Łącka, z którego potem mogą dojechać do Nowego Sącza. Jeden z naszych Czytelników zwrócił się do ”Sądeczanina” z prośbą o interwencję w tej sprawie.

- Myślę, że żyjemy w czasach, w których nie powinno być takich problemów. MPK dojeżdża do sąsiedniej wioski Czarny Potok, oddalonej tylko o 4 km od wsi Szczereż. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dla nas przedłużenie linii MPK – pisze nasz Czytelnik.

W czym problem? – Przedłużenie linii autobusowej MPK nie jest możliwe z przyczyn technicznych. Niedawno wybraliśmy się z władzami gminy do miejscowości Szczereż w celu dokonania wizji lokalnej – informuje przedstawiciel MPK z wydziału eksploatacji. – Autobus nie ma gdzie nawrócić, nie ma również możliwości utworzenia pętli autobusowej dla kilkunastometrowego pojazdu.

Zapytaliśmy o to, czy mniejszy autobus nie rozwiązałby problemu. Jak udało nam się dowiedzieć, krótszy pojazd nie wchodzi w grę, ponieważ po drodze kierowca zabiera tylu pasażerów, że w efekcie autobus byłby całkowicie przepełniony.

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielem gminy Łącko, który poinformował, że na trasie kilka razy dziennie kursuje prywatny przewoźnik. Niejednokrotnie zdarza się, że bus jedzie pusty, a oczekujący na przystankach mieszkańcy są podwożeni do miasta dzięki uprzejmości sąsiadów i znajomych. - Od czasu do czasu trafi mi się jakaś babka, a rano zwykle podwożę kilku uczniów, 4 albo 5. Mam trzy kursy w ciągu dnia - mówi przewoźnik. Podstawiony bus nie rozwiązuje więc całkowicie problemu.

Organem uprawnionym do organizowania publicznego transportu drogowego i zarządzania nim jest Wydział Komunikacji i Transportu Urzędu Miasta Nowego Sącza. MPK jedynie wykonuje zlecone usługi. Wnioski i uwagi dotyczące tras autobusowych mieszkańcy mogą zgłaszać w siedzibie wydziału przy ul. Wyspiańskiego 22, na dzienniku podawczym Urzędu Miasta Nowego Sącza (Rynek 1), przesłać pocztą na adres Wydziału Komunikacji i Transportu lub pocztą elektroniczną na adres [email protected].

Otrzymane wnioski są rozpatrywane i zatwierdzane po zaakceptowaniu przez prezydenta lub jego zastępcę raz na kwartał danego roku kalendarzowego.

[email protected], fot. UG Łącko







Dziękujemy za przesłanie błędu