Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
16/09/2021 - 15:50

Mieszkanie na kredyt. Pułapki przy rekordowo niskich stopach procentowych

Ceny mieszkań szybują w górę. Niektórzy rzutem na taśmę decydują się zakup własnego M, bo wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej, bo coraz więcej trzeba płacić za materiały budowlane i działki. Na to wszystko nakładają się rekordowo niskie stopy procentowe, co może być zachętą do kupowania nieruchomości finansowanych kredytem. O jakich kredytowych pułapkach trzeba pamiętać?

W przypadku zakupu mieszania lub domu na własne potrzeby zawsze należy wziąć pod uwagę takie ryzyka jak możliwość wzrostu oprocentowania, a co za tym idzie – rat kredytu, zmianę sytuacji życiowej czy spadki cen nieruchomości – ostrzega Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak tłumaczy, zakup mieszkania na własne potrzeby to nie tylko inwestycja.  Dla wielu osób to zmiana sytuacji życiowej na lata. Zdecydowana większość kredytów hipotecznych opiera się na zmiennym oprocentowaniu, co oznacza, że wraz ze zmianą stóp oprocentowania zmianom podlega również wysokość raty kredytu.- Biorąc kredyt hipoteczny, należy zwrócić uwagę także na to w jaki sposób bank zmieni oprocentowanie w przypadku zmiany stóp procentowych, ile wynosi wkład własny, jaka jest marża kredytu i warunki wcześniejszej spłaty – dodaje prezes UOKiK.

Przed jakimkolwiek działaniem trzeba sobie odpowiedzieć pytanie jakiego mieszkania potrzebujemy teraz, a jakiego będziemy potrzebować za 5 lub za 10 lat. Jest to o tyle istotne, jeśli zakup mieszkania finansujemy nie ze środków własnych, ale z kredytu. Wiążemy się wówczas z bankiem na nawet kilkadziesiąt lat. W tym czasie  mogą następować istotne wahania stóp procentowych,  które mają wpływ na wysokość spłacanych rat kredytu także wzrosty lub spadki cen nieruchomości lub ich wartości Do tego dochodzą zmiany na rynku pracy, które mogą mieć wpływ na wysokość naszych dochodów.  

- Związanie z bankiem na wiele lat – w przypadku spadku cen nieruchomości i jednoczesnym wzroście rat kredytu – może utrudnić nam w przyszłości sprzedaż mieszkania lub uwolnienie się od kredytu tłumaczy prezes UOKiK.

Jak wynika z bazy cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego, obecnie ceny mieszkań rosną jak nigdy dotąd. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podaje przykładową wysokość raty kredytu hipotecznego dla różnych wartości WIBOR 3M przy następujących założeniach: rata stała, kredyt w wysokości 300 tys. zł, okres kredytowania 25 lat, marża banku 2,75 proc.

W przypadku kredytów zabezpieczonych hipotecznie o zmiennym oprocentowaniu, bank powinien zaprezentować symulację kosztów kredytu dla różnych poziomów stopy referencyjnej, m.in. 3 proc., 5 proc. i 10 proc. oraz dla aktualnego oprocentowania kredytu powiększonego o 4 punkty procentowe.

- Dokładnie zapoznaj się z taką symulacją. Uzmysłowi ci ona, czy bierzesz kredyt w okresie wysokich stóp procentowych z szansą, że stopy procentowe spadną), czy w okresie niskich stóp procentowych , jak to ma miejsce obecnie z ryzykiem ryzyko, że stopy procentowe wzrosną.

Jak  podkreśla Chróstny, oprocentowanie nie jest jedynym kosztem kredytu i nie zawsze niższe oprocentowanie oznacza korzystniejszy kredyt. Warunki na jakich bierzesz kredyt znajdują się  w umowie. Poza wysokością oprocentowania należy zwrócić uwagę między innymi na to, w jaki sposób bank zmieni oprocentowanie w przypadku zmiany stóp procentowych.

- Czy bank będzie wymagał wniesienia wkładu własnego i w jakiej wysokości, jaka jest wysokość marży i innych kosztów dodatkowych, jakie są warunki wcześniejszej spłaty kredytu – wylicza prezes UOKiK. Czy bank zażąda z tego tytułu prowizji. Należy pamiętać, że bank może zastrzec prowizję wyłącznie, gdy spłata całości lub części kredytu hipotecznego nastąpi w okresie 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy. ([email protected] fot. jm







Dziękujemy za przesłanie błędu