Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
14/07/2020 - 15:05

Miliony pójdą w ścieki na Sądecczyźnie

Ponad sto milionów, tyle pieniędzy jest do wzięcia w Małopolsce na inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową. To unijne fundusze, które rozdziela urząd marszałkowski. Ustawiła się po nie długa kolejka samorządów. Niektórzy już otrzymali promesy. Czy na tej liście znalazły się sądeckie gminy?

Ostatecznie województwo małopolskie dysponuje blisko 106 mln zł przy obecnym kursie euro.

- Nie ma innego sposobu na rozruszanie gospodarki jak odważne przekazywanie pieniędzy na rynek. Prace, na które samorządowcy otrzymali środki finansowe, wykonają przedsiębiorcy z naszego regionu. Nie będziemy się zamykać, a wręcz odwrotnie koncepcja zarządu województwa przewiduje wprowadzenie jak najwięcej pieniędzy dla gospodarki Małopolski- podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

Czytaj też Zamienią kupę piachu w obwodnicę z trzema pasami ruchu i trzema tunelami  

Jak podkreślał, zarząd pieniędzy szukał i znalazł w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskim Funduszu Społecznym. Środki, jak mówił , były w „różnych kieszonkach”, udało się je mądrze wykorzystać.

Po wstępnej ocenie na liście tych samorządów, które są chętne do wzięcia pieniędzy znalazło się 125 wniosków o przyznanie pomocy. Po merytorycznej ocenie projektów na pierwszej liście rankingowej, znalazło się 69 wnioskodawców, którzy otrzymają dofinansowanie realizowanych  przedsięwzięć na kwotę ponad 86 mln zł.

Przeczytaj: Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła. Domowe rachunki niższe o 90 procent? 

W dalszej kolejności, po zawarciu umów z wnioskodawcami, oceniane będą kolejne projekty, aż do wyczerpania środków na działanie w ramach dostępnego limitu - 23 mln euro to jest  blisko 106 mln zł przy obecnym kursie euro. W samym powiecie nowosądeckim do wzięcia jest blisko 2.5 mln złotych ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)