Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
13/01/2021 - 08:30

Może to kupiliście? Niebezpieczna kaszka dla dzieci i toksyczna łyżka cedzakowa

Co było ostatnio na czarnej liście niebezpiecznych zakupów? Skażona mąka z amarantusem. Tym razem Główny Inspektorat Sanitarny bije na alarm, bo do sklepów trafiła popularna kaszka dla dzieci, która zawiera alergen. To jeszcze nie wszystko. Jest też toksyczna łyżka cedzakowa. Sprawdźcie czy macie te produkty w domu.

"Mniam Kaszka kukurydziano-ryżowa z tapioką" – taki napis widnieje na produkcie dla małych dzieci, ale zjedzenie kaszki maluchy mogą przypłacić zdrowiem. W austriackim produkcie, którego polskim dystrybutorem jest firma Eko-Wital stwierdzono obecność soi, o czym nie ma informacji na etykiecie. Tymczasem soja jest składnikiem alergennym.  Jej spożycie u osób na nią  uczulonych może wywołać reakcję alergiczną.

W związku z tym zdecydowano o wycofaniu kaszki ze sprzedaży – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Czytaj też Tak wykurzamy turystów z Sądecczyzny. Internet grzeje się od komentarzy  

Szczegóły dotyczące produktu: Mniam Kaszka kukurydziano-ryżowa z tapioką 250 g, Numer partii: 03.10.2021 CG.
Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje wycofywanie produktu ze sklepów, a  GIS ostrzega uczulonych na soję, żeby nie spożywali produktu z partii objętej komunikatem.

Czytaj też Czyją śmierć i wielki pogrzeb zobaczył jasnowidz? Złowieszcze wizje na 2021 rok 

To niejedyny produkt, na czarnej, zakupowej liście. Na sklepowe półki trafiła też toksyczna lista cedzakowa. Co z nią jest nie tak?
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych, w badanych próbkach łyżki cedzakowej – czytamy w komunikacie GIS.

Cóż to takiego owe pierwszorzędowe aminy aromatyczne? To substancje wykorzystywane w produkcji pestycydów, wyrobów farmaceutycznych, materiałów wybuchowych, gumy czy stosowanych w produkcji niektórych barwników. 

Jak  można przeczytać na areverso.net niektóre z nich z n ich ma działanie rakotwórcze. To właśnie dlatego są uznawane za substancje niebezpieczne w produktach przeznaczonych do codziennego użytku, a szczególnie kontaktu z żywnością. 

Wadliwy produkt, który jest wycofywany ze sprzedaży to łyżka z poliamidu w kolorze czarnym pn. "Spatel Neberacka" o nr 181049 i kodzie kreskowym: 8584156181049.(jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu