Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
07/07/2015 - 12:00

Można walczyć z barszczem Sosnowskiego. Są na to pieniądze

Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie podjęła uchwałę o zatwierdzeniu Programu priorytetowego „Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego”. Program trwać będzie 4 lata (2015-2018) a alokacja środków wynosi 2 mln zł. Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego województwa małopolskiego – mogą one ubiegać się o dotację w wysokości do 90 proc. kosztów.
Podstawą przyznania dofinansowania jest złożenie wniosku na formularzu obowiązującym w WFOŚiGW w Krakowie wraz z wymaganymi załącznikami, określonymi w Programie. Termin składania wniosków w 2015 roku upływa 31 sierpnia, a budżet programu na ten rok wynosi 0,5 mln zł.

Dotacja może być przeznaczona na koszty usług związanych z wykonywaniem zabiegów likwidacji barszczu Sosnowskiego, zakup środków chemicznych, oprysków, komponentów umożliwiających realizację zabiegów oraz wydatki na zabezpieczenie miejsca wykonywania prac.

W Nowym Sączu barszcz Sosnowskiego rośnie w międzywalu Dunajca w kilku miejscach: w okolicach mostu helleńskiego, Parku Strzeleckiego, zatoki autobusowej przy ul. Dunajcowej oraz stawów helleńskich w rejonie 3 i 4 stawu.

Jak wyjaśnia resort środowiska, barszcz Sosnowskiego występuje w każdym województwie naszego kraju, a jego areał rośnie z roku na rok. Roślina jest odporna na wiele środków do zwalczania chwastów, ma dużą zdolność do regeneracji i łatwo się rozmnaża.

"Pojedyncza roślina wytwarza przeciętnie kilkadziesiąt tysięcy nasion, które mają zdolność do kiełkowania przez 5 lat. Wszystko to sprawia, że zwalczanie barszczu jest bardzo trudne i wymaga systematycznych działań realizowanych przez kilka lat" - podkreśla ministerstwo.

Barszcz jest niebezpieczny dla zwierząt i ludzi. Szczególnie groźne są wydzielane przez niego olejki eteryczne, które przy kontakcie ze skórą powodują poważne i bolesne oparzenia.

Barszcz Sosnowskiego jest gatunkiem inwazyjnym pochodzącym z Kaukazu. W połowie XX wieku roślina ta była uprawiana w krajach b. bloku wschodniego jako roślina pastewna, przeznaczona na pasze. Z powodów problemów z jej uprawą, zbiorem, a także negatywnego oddziaływania na zdrowie roślin i zwierząt, uprawy były porzucane.

(opr.jg) źródło: WFOŚiGW, www:portalsamorzadowy, fot.JB
 






Dziękujemy za przesłanie błędu