Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
10/04/2017 - 10:50

Muszyna ma tajemniczy kataster słoneczny. Co to takiego?

Muszyński samorząd walczy ze smogiem i propaguje wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Darmowy prąd z promieniowania słonecznego i ciepła wodę dają montowane na dachach domów instalacje fotowoltaiczne i solarne. Czy każdemu się to opłaci? Odpowiedź na to pytanie daje kataster słoneczny, to nowoczesny system informacji, który właśnie uruchomiło uzdrowisko.

Początkiem kwietnia w ramach funkcjonującego muszyńskim uzdrowisku systemu informacji przestrzennej, uruchomiona została warstwa katastru słonecznego.

Co kryje się pod tajemniczą nazwą? To opracowanie pozwalające w miarę dokładnie ustalić ilość energii, jaka mogłaby zostać wyprodukowana z instalacji fotowoltaicznych i solarnych zainstalowanych na poszczególnych dachach budynków.  

Przeczytaj też Muszyna, Złockie i Żegiestów na celowniku NIK. Niezdrowe uzdrowiska?

-W analizie zostały wykorzystane dane pochodzące ze skaningu laserowego terenu z uwzględnieniem czynników takich jak roczne nasłonecznienie, kształt, orientacja i nachylenie dachów oraz zacienienie wynikające z lokalizacji sąsiednich budynków, roślinności i pozostałych elementów infrastruktury - tłumaczy Arkadiusz Cycoń z muszyńskiego magistratu.  

Przeczytaj też Burmistrz Golba o raporcie NIK na temat uzdrowisk: Tak się manipuluje ludźmi

Na tej podstawie zostaje obliczony sezonowy cykl słońca pozwalający na wskazanie zacienionych powierzchni dachów, które nie są odpowiednie dla zastosowania energii solarnej.Dzięki dokonanej analizie i prezentacji wyników na mapie, każda zainteresowana osoba może w łatwy sposób uzyskać informację na temat przybliżonych kosztów inwestycji, generowanej mocy z wybranego typu instalacji oraz zakładanej redukcji dwutlenku węgla.

- To skuteczny sposób na uzyskanie kompleksowej i precyzyjnej informacji o potencjale powierzchni dachów pod kątem zastosowania energii solarnej na obszarze Muszyny. Wyniki analizy mogą posłużyć jako podstawa do dalszych konsultacji dotyczących energii solarnej, co jest dodatkowo niezwykle istotne ze względu na uzdrowiskowy charakter Gminy - podkreśla Arkadiusz Cycoń.

Kataster słoneczny pozwala także w pewien sposób ograniczyć ryzyko braku opłacalności instalacji kolektorów i paneli fotowoltaicznych. Należy przy tym wziąć pod uwagę fakt, że ostateczny sposób montażu instalacji może spowodować zmianę parametrów, które stanowią podstawę przeprowadzonej analizy - dodaje Cycoń.

Kataster słoneczny w Muszynie jest jednym z pierwszych tego typu opracowań w Polsce, a najprawdopodobniej jedynym uwzględniającym swoim zasięgiem obszar całego miasta.

(ami), fot UMiGU Muszyna  

Kataster słoneczny










Dziękujemy za przesłanie błędu