Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
26/03/2024 - 16:20

Muszyna - od małej miejscowości do uzdrowiska na europejskim poziomie

Muszyna przez lata przeszła spektakularną transformację. Z niewielkiego miasteczka przerodziła się w europejskie uzdrowisko, doganiając standardem najlepsze kurorty kontynentu. Ostatnie lata przyniosły niezwykły rozwój, który widoczny jest na każdym kroku.

Jednym z najbardziej imponujących projektów realizowanych w Muszynie jest dzielnica uzdrowiskowa Zapopradzie. To tutaj mieści się niezwykłe zaplecze rekreacyjne, włączając w to największe w Polsce Ogrody Sensoryczne i Ogrody Tematyczne. To miejsca, które nie tylko sprzyjają relaksowi, ale także stymulują zmysły, co jest istotne dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Ale to nie koniec atrakcji. Nowoczesne, zadaszone lodowisko, pełniące latem rolę krytej hali do różnorodnych zajęć sportowych, oraz skatepark przyciągają młodzież i pasjonatów sportów ekstremalnych. Centrum Rekreacji Wodnej to kolejny punkt obowiązkowy dla wszystkich odwiedzających Muszynę w sezonie letnim, gdzie tłumy szukają ochłody i rozrywki. Również na Zapopradziu ma się znajdować planowana do budowy Kolej Gondolowa, która będzie można wjechać malowniczą trasą na Malnik.

W minionym roku do skarbów miasta po kilku wiekach stagnacji dołączyły odrestaurowane ruiny zamku, stanowiące perłę w koronie otaczających je szczytów. Kolejną nowością jest 40-metrowa wieża widokowa na Malniku, oferująca zapierające dech w piersiach widoki na okolicę.

Nie można zapomnieć o kluczowych inwestycjach infrastrukturalnych, takich jak modernizacja gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Choć większość tych działań nie jest widoczna gołym okiem, to ich znaczenie dla jakości życia mieszkańców jest nieocenione. Budowa i modernizacja gospodarki wodno-kanalizacyjnej pochłonęła znaczną kwotę, ale zapewniła dostęp do czystej wody na lata. Prace nad infrastrukturą nie ustają. Obecnie trwają inwestycje w miejscowości Wojkowa, której gospodarka wodno-kanalizacyjna również przechodzi modernizację. To dowód na ciągłe dążenie do zapewnienia mieszkańcom jak najlepszych warunków życia.

Gmina Muszyna wciąż się rozwija. W planach są kolejne inwestycje, w tym zagospodarowanie uzdrowisk w Złockiem i Żegiestowie. Kolejną planowaną, unikatową atrakcją będzie podniebny rower. Projekt ten, choć wciąż w fazie rozwojowej, obiecuje przyciągnąć uwagę turystów.

Park rodzinny, który również jest w fazie końcowej budowy, już niebawem ma stanowić dodatkową atrakcję dla rodzin z dziećmi.

Ostatnio w mediach społecznościowych pokazały się także propozycje zagospodarowania jednej z największych w Europie mofet (miejsca wydobywania się CO2 z głębi ziemi). Odnowiona atrakcja z pewnością przyciągnie do uzdrowiska wielu turystów. Czy Muszyna nas jeszcze czymś zaskoczy na swojej drodze rozwoju?

Na pewno tak, bo już ma kilka kolejnych asów w rękawie, które tylko czekają na możliwość uzyskania dofinansowania ze zewnętrznych źródeł, a w tym jest naprawdę sprawna. W latach 2010-2023 dzięki wsparciu ze środków zewnętrznych (głównie z Funduszy Unijnych) zrealizowano 91 inwestycji z niebagatelną kwotę ponad 215 mln złotych. Dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy Unijnych udało się zrealizować wiele inwestycji, co stanowi solidną bazę dla dalszego rozwoju.

Patrząc na przeszłość i teraźniejszość Muszyny, trudno nie być pod wrażeniem jej postępu. Ta mała miejscowość nie tylko dogoniła europejskie uzdrowiska pod względem standardów, ale także staje się inspiracją dla innych regionów, pokazując, że z determinacją i odpowiednim wsparciem można odmienić oblicze nawet najmniejszych społeczności.

Muszyna - od małej miejscowości do uzdrowiska na europejskim poziomie
Muszyna przez lata przeszła spektakularną transformację. Z niewielkiego miasteczka przerodziła się w europejskie uzdrowisko, doganiając standardem najlepsze kurorty kontynentu. Ostatnie lata przyniosły niezwykły rozwój, który widoczny jest na każdym kroku.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu