Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
19/07/2019 - 08:15

My błagamy o drogę do Brzeska, a innym w ekspresowym tempie zbudują obwodnicę

"Sądeczanki" jak nie było, tak nie ma. Za to naokoło inwestycje idą pełną parą. Urząd marszałkowski właśnie obwieścił z wielką pompą, że już za niespełna dwa lata kierowcy będą mogli korzystać z obwodnicy Koszyc. Tam się dało… u nas ciągle się nie da.

Każda inwestycja,  która sprzyja poprawie komunikacji w naszym regionie jest małopolskim dobrem, ale informacje o tym, że wszędzie  da się coś zbudować szybciej tylko nie na Sądecczyźnie, podnosi nam ciśnienie.

Czytaj też Posłowie zróbcie dym! Będzie Kolejny zjazd z A4 do Niepołomic a na "Sądeczankę" trzeba czekać.

Szybkiej drogi do Brzeska z autostadą A4 jak nie było tak nie ma. Będziemy  za to mogli korzystać z obwodnicy Koszyc – donosi urząd marszałkowski. Zarząd sejmiku w komplecie fetował inwestycję, która za 22 miliony złotych zostanie zrealizowana w ekspresowym tempie.

W symbolicznym wbiciu łopaty pod budowę obwodnicy wzięli udział marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, Anna Pieczarka z zarządu województwa, radny województwa Józef Gawron oraz burmistrz Koszyc Stanisław Rybak - czytamy na stronie urzędu marszałkowskiego.

- Na tę inwestycję od lat czekają zarówno mieszkańcy Koszyc, jak i kierowcy podróżujący w tych rejonach. Obwodnica pozwoli nie tylko zmniejszyć ruch samochodowy w centrum miejscowości i skrócić czas podróży, ale też znacznie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Droga wojewódzka 768 na odcinku Koszyce - Szczurowa jest najbardziej obciążona ruchem pojazdów ciężkich ze wszystkich dróg wojewódzkich w Małopolsce. Wzrastająca ilość samochodów, w połączeniu ze złym stanem dróg przekłada się na radykalne obniżenie bezpieczeństwa, znaczne wydłużenie czasu przejazdu, a także negatywnie oddziałuje na środowisko naturalne- podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka.

czytaj też Droga do Brzeska z dwoma tunelami. Czy to nowa mina która wysadzi "sądeczankę"?

Liczymy, że inwestycja poprawi dostęp do stref aktywności gospodarczej województwa małopolskiego oraz pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miejscowości usprawniając jej system komunikacyjny- dodał wicemarszałek Łukasz Smółka.

Ta długo wyczekiwana obwodnica jest niezwykle ważna zarówno dla mieszkańców, jak i dla kierowców, którzy w końcu będą mogli szybciej i bezpieczniej, unikając korków dotrzeć do celu podróży- mówiła Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Obwodnica będzie miała 1,45 km długości, rozpocznie się w miejscu skrzyżowania DW nr 768 z DK 79. Koniec obwodnicy stanowi skrzyżowanie z drogą powiatową. Zakres prac obejmuje budowę 900 m rowu drogowego, przebudowę wlotów do ronda na DK nr 79 i odcinka drogi powiatowej.

Konieczna będzie budowa konstrukcji nawierzchni na obwodnicy i drogach przecinających budowaną obwodnicę. Powstaną pobocza, chodniki w rejonie skrzyżowań, skrzyżowanie typu rondo dróg DW768 i DK79 oraz budowa czterowylotowego skrzyżowania projektowanej obwodnicy z DP 1282K.

jagienka.michalik@sadeczanin fot. UMWMDziękujemy za przesłanie błędu