Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
20/01/2022 - 21:10

Mychajło Czobanian – ideolog ukraińskiego rynku kryptowalut

Zgodnie z rankingiem Chainanalytics, Ukraina jest w pierwszej dziesiątce państw, czyje gracze na rynku kryptowalut otrzymali największy dochód ze sprzedaży bitcoina w ubiegłym roku. Ostatnie lata były owocne i dla pierwszej ukraińskiej kryptogiełdy KUNA - w 2020 r. wielkość handlu wzrosła do 220 mln dolarów a w 2021 r., dzięki wzrostowi cen na bitcoin, kryptogiełda zarobiła kolejne 450 mln. Założycielem giełdy jest ideolog ukraińskiego rynku kryptowalut i wieloletni gość Forum Ekonomicznego Mychajło Czobanian.

Fot. Pixabay

Mychajło Czobanian nazywa siebie bitcoinowym entuzjastą. Wykształcenie z ekonomii zdobył na trzech uczelniach wyższych - City University w Londynie, London Business School i Hong Kong University, a stopień EMBA na Uniwersytecie Columbia w Stanach Zjednoczonych. W 2005-2009 Czobanian pracował dyrektorem ds. rozwoju strategicznego w International Telecommunication Company (ITC), a w 2011 założył firmę consultingową w branży marketingu cyfrowego INLIGHT.

W międzyczasie zaczął interesować się kryptowalutami i w 2014 roku założył organizację Bitcoin Foundation Ukraine, która za jedno z zadań postawiła sobie standaryzacje procesu używania bitcoina oraz otworzył pierwszą ambasadę bitcoin na obszarze poradzieckim.

Dostrzegając olbrzymi potencjał w technologii blockchain i samej waluty bitcoin, Chobanian założył też agencję Kuna (nazwanej na cześć kuny, której futro było dawniej wykorzystywane jako pieniądze). Głównym zadaniem agencji jest zrzeszanie sympatyków oraz popularyzacja kryptowalut. Półtoraroczne negocjacje Mychajła Czobaniana z bankiem narodowym i ministerstwem finansów w zakresie rozwoju rynku kryptowalut w istotny sposób zmieniły podejście ukraińskich władz do tego tematu.

A fundacja, którą kierował Czobanian zaczęła pełnić rolę edukatora tworząc filmiki, które w przystępny sposób tłumaczą specyfikę i zasady działania kryptowaluty. Dzięki temu, społeczeństwo ukraińskie, które ma słabe zaufanie do państwowych instytucji finansowych i banków dostawało wiedzę i świadomość nowych rozwiązań, co przyczyniło się do zwiększenie popularności bitcoina i innych kryptowalut opartych na metodzie blockchain.

Założona przez Czobaniana w 2015 kryptogiełda KUNA umożliwiła też wymianę różnych walut (hrywień, rubli i dolarów) na kryptowaluty i odwrotnie, a we wrześniu 2017 – kryptogiełda założyła pierwsze w Kijowie kryptomaty – terminale, w których za hrywny można było kupić bitcoiny.

Dynamiczny rozwój rynku przyniósł ze sobą konieczność zmian w ustawodawstwie i systemie działalności państwowych instytucji finansowych. W 2017 r. Czobanian, razem z innymi członkami stowarzyszenia Blockchain Ukraine, wziął udział w opracowaniu pierwszej na Ukrainie ustawy o kryptowalutach i blockchain oraz stworzył i opracował koncepcję narodowej kryptowaluty. W 2018 r. na forum w Davos, Czobanian przedstawił koncepcję Blockchain HUB (transgranicznej sieci przestrzeni profesjonalnych dla rozwiązywania bieżących zadań Czwartej rewolucji cyfrowej) oraz nowo utworzony Blockchain HUB Kyiv.

Dzięki swojej aktywnej działalności na rzecz rozwoju nowych technologii, Mychajło Czobanian został jednym ze zwycięzców narodowego projektu telewizyjnego „Nowi Liderzy. Projekt ten wyróżniał młodych osób, aktywnie działających na poziomie lokalnym i ogólnokrajowym. Czobanian został wtedy jednym z liderów w kategorii IT.

Obecnie giełda, założona przez Chobaniana handluje kryptowalutami bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, USDT, Ripple, Litecoin, Zcash, Dash, Stellar, EOS, TrueUSD, Waves, XEM oraz własnym tokenem KUN. Serwis posiada też własną aplikację komórkową. W styczniu 2021 r. dobowy obrót serwisu przekraczał 4 mln dolarów. Celem Czobaniana i jego zespołu jest zwiększenie udziału biznesów technologicznych w PKB Ukrainy z 5% do 10% oraz zwiększenie liczby osób, zatrudnionych w branżach technologicznych na Ukrainie do 500 tysięcy.

Wspierając branżę, Czobanian założył charytatywną platformę innowacji społecznych „Krypto Ruś”. A rozwijając swój kanał na Youtube, Czobanian nagrywa filmiki o rynku finansów i działalności organów państwowych z tej dziedziny. Z punktu widzenia Czobaniana, blockchain i bitkoin to nie są technologie, tylko ideologia, „pozwalająca na uzyskanie prawdziwej swobody myśli, działań i twórczości”.

A swoją wizję on także promował w trakcie paneli dyskusyjnych Forum Ekonomicznego - debat pt. Kryptowaluta - przyszłość czy bańka mydlana? oraz Bitcoin i blockchain - redefinicja usług finansowych oraz Bitcoin. Waluta teraźniejszości?.(Krystyna Vlodek)







Dziękujemy za przesłanie błędu