Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
25/09/2019 - 07:00

Na Zielonej w Nowym Sączu nowy wiadukt tak niski jak stary

Na tę inwestycję czekali przede wszystkim kierowcy firm transportowych. Stary, niski wiadukt na ulicy Zielonej w Nowym Sączu był zmorą dla ciężarówek. Nie mieściły się pod zbyt niską konstrukcją. Teraz, kiedy wszyscy zaczęli odliczać dni do końca inwestycji, okazuje się, że wiadukt wcale wyższy nie będzie. Jak to możliwe?

Na tę inwestycję czekali przede wszystkim kierowcy firm transportowych. Stary, niski wiadukt na ulicy Zielonej w Nowym Sączu był zmorą dla kierowców ciężarówek, którzy pod zbyt niską konstrukcją się nie mieścili. Teraz, kiedy wszyscy zaczęli odliczać dni do końca inwestycji, która wymaga jeszcze przebudowy jezdni, okazuje się, że wiadukt, który wedle zapowiedzi miał być wyższy od starej konstrukcji o dokładnie 80 centymetrów, wcale wyższy nie będzie. Jak to możliwe?

Czytaj też Wiadukt na Zielonej prawie gotowy. Kiedy koniec drogowego koszmaru? [ZDJĘCIA]

- Na razie, jeszcze przez jakiś czas, wysokość konstrukcji pozostanie na tym samym poziomie czyli 3,5 metra – wyjaśnia Dorota Szalacha, rzeczniczka małopolskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych. - To dlatego, że pięćdziesiąt metrów dalej, na przejeździe kolejowym, na trasie Chabówka Nowy Sącz, będzie budowany kolejny, nowy wiadukt, który - tak jak ten na Zielonej - ma mieć wysokość 4,3 metra.

Co mają do siebie te dwie inwestycje? Jak tłumaczy Szalacha, zwiększenie wysokości obu wiaduktów wymaga przebudowy układu dróg. Trzeba obniżyć ich poziom. Jeśli teraz drogowcy zrobiliby to tylko na Zielonej, utrudniony byłby wjazd na sąsiedni przejazd.

- Połączenie inwestycji przy dwóch wiaduktach pozwoli na ich sprawniejszy przebieg i uniknięcie podwójnych prac oraz zmian w ruchu drogowym – mówi rzeczniczka i dodaje, że taka decyzja zapadła w uzgodnieniu z Miejskim Zarządem Dróg w Nowym Sączu. Nowy wiadukt w pobliży ulic Kolejowe i Zielonej powstanie w ramach modernizacji trasy Chabówka – Nowy Sącz. Dzięki temu będą dwa bezkolizyjne skrzyżowania w Nowym Sączu o wysokości 4,30 m. Obiekty zapewnią bezpieczny ruch kolejowy i drogowy oraz  usprawnią komunikację w mieście.

Pytanie, jak długo nowy wiadukt na Zielonej będzie funkcjonował po staremu?

- Ta kolejna inwestycja jest zaplanowana w latach 2021-2022 – odpowiada Dorota Szalacha.

Czytaj też Kierowcy zrobili sobie dziką obwodnicę w Nowym Sączu. Gdzie jest policja? 

Tak więc na razie kierowcy, którzy przejazd po starym wid iktem nazywali „wąskim gardłem, muszą się zadowolić inwestycją na pół gwizdka.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. Jm  

Idzie koniec drogowego koszmaru. Wiadukt na Zielonej prawie gotowy
fot. jm


Dziękujemy za przesłanie błędu