Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
08/05/2024 - 13:30

Nabijanie cenami ludzi w butelkę? Mogą być w to zamieszane największe sieci RTV i AGD

Czy to możliwe, że aż przez dziesięć lat w największych sieciach marketów RTV AGD dochodziło do zmowy cenowej. Takie informacje ujawnił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawa dotyczyła popularnych ekspresów do kawy.

Czy doszło do zmowy cenowej, w którą uwikłane zostały największe sieci marketów RTV i AGD? Sprawa  dotyczy popularnych ekspresów do kawy firmy Jura.

Trwało to dziesięć lat?

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  mają to potwierdzać dowody zebrane w trakcie przeszukania siedzib spółek Jura Poland, Euro-net, Media Saturn Holding, Media Saturn Online i Terg.  

Spółka Jura Poland mogła zawrzeć zmowę cenową ze sprzedawcami ekspresów, w tym największymi sklepami z elektroniką i sprzętem AGD - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.  Przedsiębiorcy mogli przez blisko dziesięć  lat w niedozwolony sposób ustalać ceny produktów. Oznaczałoby to, że konsumenci nie mogli kupić ekspresów taniej niż po odgórnie narzuconych stawkach – dpdaje Chróstny.

Czytaj też Co robić, żeby dobrze zarobić, także w Nowym Sączu. Te branże są teraz na absolutnym topie

Jak miała wyglądać proceder?

Jura Poland i autoryzowani dystrybutorzy mogli uzgadniać minimalne ceny odsprzedaży ekspresów oraz akcesoriów do nich. Stawki stosowane przez sprzedawców nie mogły być niższe niż ustalone. Mogło dochodzić również do uzgadniania cen promocyjnych i wartości gratisów dla klientów końcowych. Ustalenia mogły dotyczyć zarówno sprzedaży tradycyjnej, jak i w sklepach internetowych – wyjaśnia Urząd.

- Jura Poland mogła również monitorować ceny stosowane przez autoryzowanych dystrybutorów i interweniować, jeśli były one poniżej ustalonego poziomu, na przykład  grożąc wstrzymaniem dostaw, rozwiązaniem umowy lub brakiem jej przedłużenia – tłumaczy Chróstny. -  Celem tych działań mogło być wywieranie presji na stosowanie cen ustalonych w wyniku porozumienia. Sprzedawcy mogli również wzajemnie obserwować swoje działania i w razie stosowania zbyt niskich cen zwracać się do Jura Poland o interwencję.

Czytaj też Nagła zmiana w dopłatach do prądu, gazu i ogrzewania. Chodzi o bon energetyczny  

Czy zapłacą karę?

Prezes UOKiK postawił zarzuty Jura Poland oraz osobie zarządzającej w spółce, która odpowiadała za politykę dystrybucyjną przedsiębiorcy. Postępowanie prowadzone jest również przeciwko czterem istotnym sprzedawcom ekspresów Jura: Euro-net, Media Saturn Holding, Media Saturn Online i Terg. Są to właściciele popularnych sklepów ze sprzętem elektronicznym oraz AGD: RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert. Zgodnie z przepisami maksymalna kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję wynosi 10 proc. obrotu dla przedsiębiorcy oraz 2 mln zł dla menadżerów – poinformował Urząd. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu