Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
18/01/2021 - 11:15

Najem okazjonalny. Czym jest i czym różni się od zwykłej umowy najmu?

Umowa najmu to jedna z najbardziej powszechnych i najczęściej zawieranych umów prawa cywilnego. Nie każdy jednak miał styczność z jej odmianą, jaką jest najem okazjonalny lokalu, który znacznie zmniejsza uprawnienia lokatorów. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na podpisanie takiej umowy?

Wzór umowy najmu okazjonalnego wg serwisu morizon.pl

Problematykę najmu okazjonalnego reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Umowę taką można zawrzeć na czas oznaczony, nieprzekraczający 10 lat.

Tym, co różni ją od klasycznej umowy najmu, jest pozbawienie lokatorów znacznej ochrony przewidzianej w przepisach prawa. Wynajmujący, który będzie chciał się pozbyć uciążliwych najemców, będzie mógł prawie natychmiast usunąć ich z mieszkania. A wszystko to zasługa możliwości przeprowadzenia szybkiej egzekucji komorniczej i opróżnienia lokalu, na co lokator zgadza się załączając do umowy najmu okazjonalnego obowiązkowe oświadczenie, w którym dobrowolnie poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów. Takie oświadczenie składa się u notariusza, który sporządza je i wydaje w formie aktu notarialnego.

Czytaj też: Umowa najmu: czy najemca może pomalować ściany bez zgody właściciela?

Podsumowując, oprócz zawarcia umowy najmu okazjonalnego należy dostarczyć jeszcze oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i opróżnieniu mieszkania, wskazać inny lokal, w którym będziemy mogli zamieszkać, jeśli nas wyrzucą oraz dołączyć oświadczenie właściciela mieszkania o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w lokalu wskazanym w oświadczeniu.

Tak jak zwykła umowa najmu, najem okazjonalny może być uzależniony od kaucji podlegającej zwrotowi. Fakt zawarcia takiej umowy właściciel powinien zgłosić do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od rozpoczęcia najmu. Umowę najmu okazjonalnego można rozwiązać za wypowiedzeniem, jak również wezwać lokatora do natychmiastowego opuszczenia mieszkania. Jeśli jednak opłacamy w terminie czynsz, nie sprawiamy dodatkowych problemów i użytkujemy mieszkanie zgodnie z jego przeznaczeniem, nie musimy obawiać się niespodziewanej eksmisji. ([email protected], fot. Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu