Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
28/10/2020 - 15:30

Najlepsze samorządy w regionie. Sprawdź, jak poradziła sobie twoja gmina

Ranking Oceny Aktywności Gmin tworzony jest przez niezależnych ekspertów z Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu. Działalność samorządów Subregionu Sądeckiego oceniana jest w pięciu kategoriach. Wyniki rankingu są również ważnym wskaźnikiem dla mieszkańców Sądecczyzny, pokazującym jak radzi sobie ich gmina. Zobaczcie, listę laureatów edycji 2020. Czy znalazła się na niej wasza gmina?

Znamy już wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin 2020. Relację z kameralnego rozdania nagród możecie zobaczyć tutaj: Poznaliśmy liderów wśród samorządów w regionie.

Nagrody w tym roku, ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną, przyznawane było tylko w głównej kategorii, która podsumowuje wyniki z pięciu kategorii. Nagrodę za czwarte miejsce odebrał burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek. Na trzecim miejscu uplasował się Nowy Sącz. Drugie miejsce za działalność w 2019 roku uzyskało miasto Gorlice. Na podium po raz kolejny stanęła Muszyna. Nagrodę dla gminy odebrał burmistrz, Jan Golba.

Zobacz nasze rozmowy z laureatami Rankingu Oceny Aktywności Gmin 2020.

Na ten ranking, poza oceną końcową, składa się pięć kategorii. Wyniki w tych modułach pokazują, że wielkość gminy nie ma znaczenia – dzięki swojej pracy, każdy może zostać liderem. Poznaj laureatów każdej kategorii w naszym wideo.

Moszczenica

Na kategorię pierwszą „Generowanie dochodów” składa się pięć wskaźników. Dają one pogląd na to jak radzi sobie samorząd pod względem finansowym. Badacze z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej analizują relację nadwyżki operacyjnej do wydatków bieżących, nadwyżkę operacyjną per capita, udział dochodów własnych w dochodach ogółem, dochody własne per capita oraz wpływy z podatków i opłat lokalnych per capita.

Jeśli te pojęcia brzmią dla was jak „czarna magia”, koniecznie sprawdźcie nasz słowniczek pojęć dotyczący Oceny Aktywności Gmin.

W kategorii „Generowanie dochodów” trzecie miejsce zajęło miasto Nowy Sącz, drugie – gmina Chełmiec. Rywali pokonała Muszyna, która w tym module również okazała się najlepsza.

Nowe przedsiębiorstwa to nowe szanse na rozwój gospodarczy. Zadaniem samorządów jest zapewnienie im korzystnych warunków rozwoju i likwidowanie barier, które go hamują. Jak w tym wszystkim mają się wydatki na promocję? Gminy dbają o swój pozytywny wizerunek, aby być atrakcyjną dla inwestorów, turystów oraz mieszkańców. W skrócie działa to tak: im lepsza promocja gminy – tym lepsza sytuacja ekonomiczna mieszkańców. To właśnie sprawdza moduł drugi „Pozainwestycyjna działalność gospodarcza”.

W kategorii tej brane pod uwagę są cztery wskaźniki: liczba nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, liczba wyrejestrowanych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, wydatki na promocję gminy per capita oraz wpływy z CIT per capita (stanowiące dochód budżety gminy).

Wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin pokazują, że najlepiej w Subregionie Sądeckim poradziła sobie gmina Laskowa. Mała gmina wiejska z powiatu limanowskiego wyprzedziła Krynicę-Zdrój. Trzecie miejsce zajęła gmina z powiatu gorlickiego – Sękowa.

Stary Sącz

W module trzecim, „Aktywność inwestycyjna gminy”, badacze z Instytutu Ekonomicznego PWSZ analizowali aż osiem wskaźników: udział wydatków majątkowych w wydatkach ogółem, wydatki majątkowe per capita, skorygowany wskaźnik relacji wydatków majątkowych do wydatków na obsługę zadłużenia, wydatki majątkowe na transport, łączność, oświatę i wychowanie per capita, wydatki na gospodarkę mieszkaniową oraz gospodarkę komunalną i ochronę środowiska per capita, a także środki unijne per capita.

Powyższy spis wskaźników może wywoływać koszmary senne, ale warto wiedzieć, że ta kategoria skupia się na wydatkach inwestycyjnych. Ważne jest tutaj jak gmina pomnaża swój majątek oraz jak zaspokaja potrzeby mieszkańców. Im więcej samorząd inwestuje, tym lepiej dla mieszkańców. Oczywiście dużo zależy od sytuacji finansowej gminy, przyjętej strategii, prowadzonej polityki czy poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania (tutaj odpowiedzią jest ostatni wskaźnik – środki unijne per capita).

Która gmina jest najbardziej aktywna jeśli chodzi o inwestowanie? Wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin 2020 pokazują, że Stary Sącz. Zaraz za nim uplasowało się Łącko. Podium zwojowały gminy powiatu nowosądeckiego. Czołówkę liderów zamknęła gmina Nawojowa.

Kategoria czwarta, „Efekty polityki społecznej”, to pokazanie za pomocą liczb i tabelek tego, jak żyje się mieszkańcom gminy. Niezależni eksperci sprawdzają tutaj siedem wskaźników tj.: saldo migracji na 1000 mieszkańców, stopa bezrobocia rejestrowanego, wydatki na ochronę zdrowia per capita, liczba organizacji pozarządowych (fundacje, stowarzyszenia) na 1000 mieszkańców, wpływy z PIT per capita, wskaźnik komputeryzacji szkół, wyniki egzaminów gimnazjalnych według miejsca zamieszkania. Wiemy więc, ilu mieszkańców ucieka z gminy w poszukiwaniu lepszych warunków, jak radzą sobie szkoły. „Efekty polityki społecznej” pokazują na jakim poziomie realizowana jest edukacja i ochrona zdrowia w danym samorządzie.

W tej kategorii ostatnie miejsce podium zajęła gmina Łużna z powiatu gorlickiego. Na drugim miejscu uplasowała się Krynica-Zdrój, a liderem zostało miasto Nowy Sącz.

Nowy Sącz

Ostatni moduł bada dynamikę zmian, zachodzących w gminach według wskaźników Oceny Aktywności Gmin. Kategoria ta może pokazywać, który samorząd w ciągu roku wykonał największe postępy. Trzecie miejsce zajęła Muszyna. Dwa pierwsze miejsca należały jednak do gmin wiejskich z powiatu gorlickiego. Gmina Łużna zajęła drugie miejsca, a Moszczenica została liderem spośród wszystkich samorządów Subregionu Sądeckiego.

Szczegółowe wyniki z każdej kategorii możesz znaleźć TUTAJ. Sprawdź, które miejsce zajęła twoja gmina. (s.siwulska@sadeczanin.info).Dziękujemy za przesłanie błędu

13. Festiwal Biegowy 2022- trwają zapisy!