Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
31/08/2018 - 15:30

Nareszcie jest! Masz zintegrowany bilet - jeździsz pociągami i autobusami MPK

Mieszkańcy Sądecczyzny czekali na takie rozwiązanie od dawna. Jakie? Od 10 września będą mogli na jednym (zintegrowanym) bilecie jeździć zarówno pociągami, jak i autobusami sądeckiej komunikacji miejskiej. Za kilka dni wejdzie w życie kompleksowa oferta komunikacyjna, zwana Taryfą Sądecką.


Taryfa Sądecka rusza od 10 września. Dzięki niej na jednym bilecie można będzie jeździć pociągami Kolei Małopolskich i Przewozów Regionalnych (w wybranej strefie), a potem bez problemu przesiąść się na autobus MPK i dojechać do wybranego miejsca w Nowy Sączu lub w gminie pojazdami sądeckiego MPK.

Bilety z Taryfy Sądeckiej będzie można kupić w bezpłatnej aplikacji mobilnej iMKA, w automatach MKA, a także w kasach. Dostępne będą zarówno bilety miesięczne, jak i czasowe (60, 90 i 120-minutowe). Taryfa Sądecka uwzględnia wszystkie ustawowe ulgi.

To nic innego, jak system zintegrowanej komunikacji, która doskonale funkcjonuje m.in. w Krakowie i wielu miastach aglomeracyjnych w Polsce. Korzysta z niego coraz więcej pasażerów, którzy chwalą sobie takie rozwiązanie. Można, bowiem kupując bilet zintegrowany dojechać do celu podróży szybciej, taniej i wygodniej.

Przedstawiona dzisiaj podczas konferencji prasowej w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oferta dla mieszkańców naszego regionu ma przede wszystkim zachęcić ich do korzystania w większym stopniu, niż dotychczas z dojeżdżania na przykład do pracy czy szkoły pociągami i miejską komunikacją autobusową. Do pozostawiania samochodów pod domem.

Uruchomienie wspomnianej taryfy ma także przyczynić się do zmniejszenia korków, które po rozpoczęciu w Nowym Sączu budowy nowego mostu heleńskiego, paraliżują miasto i drogi dojazdowe.

- Czym jest Taryfa Sądecka? – mówił dzisiaj na konferencji Leszek Zegzda z Zarządu Województwa Małopolskiego. – Jest to zintegrowany bilet komunikacji kolejowej z miejską komunikacją autobusową. Mieszkaniec Sądecczyzny, kupując jeden bilet będzie mógł korzystać zarówno z pociągu, jak i miejskich autobusów. Rozpoczęcie inwestycji związanej z budową nowego mostu heleńskiego przyspieszyło nasze działania, aby taki zintegrowany system komunikacyjny zaczął funkcjonować również na Sądecczyźnie.  

Taki zintegrowany system komunikacji funkcjonuje z powodzeniem na przykład na Podhalu. Tam mieszkańcy mają do dyspozycji Taryfę Podhalańską.

- Docelowo, a jest to wyzwanie, przed którym stoją wymienione samorządy, chcemy włączyć Sądecczyznę w Małopolską Kartę Aglomeracyjną – dodaje Leszek Zegzda. – Chcemy doprowadzić do sytuacji, że w dowolnym miejscu w Małopolsce będzie można poprzez jedną aplikację zakupić bilet zintegrowany na komunikację działającą w takim systemie i nie martwić się, czy się zdąży na pociąg albo autobus.   

Grzegorz Sapoń, dyrektor Departamentu Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego wyjaśnił dzisiaj na konferencji, że osoby, które będą chciały korzystać z Taryfy Sądeckiej będą mogły kupić bilet na pociąg i będzie on uprawniał także do przejazdu sądecką komunikacją miejską.

Bilety będą do nabycia w automatach biletowych systemu MKA, kasach kolejowych, u obsługi w pociągu oraz przez wgraną w telefon komórkowy aplikację iMKA.

- Taki bilet można będzie kupić na określoną strefę, a tych wydzieliliśmy sześć. Każda z nich jest ograniczona taką czy inną stacją  – mówi dyrektor Sapoń. – W zależności od wielkości strefy bilet ma określoną ważność. Przykładowo, jeśli kupimy bilet na strefę pierwszą – Nowy Sącz Jamnica – Barcice, to taki bilet ważny jest 60 minut od momentu jego nabycia (w przypadku karty iMKA), albo od godziny, która zostanie wybita na bilecie podczas zakupu. Taki bilet upoważnia do nieograniczonej liczby przejazdów między wymienionymi stacjami oraz środkami komunikacji obsługiwanej przez autobusy MPK.

W Taryfie Sądeckiej będą obowiązywały również bilety okresowe.

Zadowolenia z uruchomienia taryfy dla Sądeczan nie kryli również wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech i inni samorządowcy z gmin, które zaangażowały się w to, aby zaczęła funkcjonować.

- Wydaje się, że jesteśmy świadkami, oczywiście rozpisanego w czasie, renesansu kolei – zaznaczył wiceprezydent Piech. -  Przywracamy mieszkańcom ten środek transportu, wiążemy z nim wielkie nadzieje. Wykorzystując czas budowy nowego mostu, przechodzimy przyspieszony kurs korzystania z kolei. Spodziewam się, że, w najbliższym czasie, ale również w przyszłości, będzie to niezwykle funkcjonalna alternatywa dla przejazdów w ruchu drogowym. Oczywiście zawsze mamy w pamięci tak przyjazny środek transportu, jak rower, ale jednak w kategoriach czasu i dystansu do pokonania, to kolej będzie tą atrakcyjną alternatywą dla kierowców.

[email protected], Fot. IM.

Taryfa Sądecka




Taryfa Sądecka






Dziękujemy za przesłanie błędu