Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
28/05/2016 - 05:50

Nareszcie! Nowy most w Wierchomli. Powódź nie da mu rady

Najdalej w lipcu br. w Wierchomli Małej (gmina Piwniczna-Zdrój) rozpocznie się budowa nowego mostu na potoku Wierchomlanka. Stary, którego przyczółki uszkodziła powódź w 2014 roku, zostanie rozebrany.

Nareszcie będzie nowy most w Wierchomli

Piwniczna-Zdrój otrzymała z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji promesę przyznania środków w kwocie 720 tysięcy złotych na wspomniane zadanie w Wierchomli Małej oraz na odbudowę przepustu w Piwnicznej-Łazach.

Są to ministerialne pieniądze przeznaczone na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Most, który łączy dwie Wierchomle – małą i dużą mocno ucierpiał przed dwoma laty podczas powodzi, która solidnie dała się we znaki Sądecczyźnie. W 2014 roku Potok Wierchomlanka, podczas ulewnych deszczów, przypominał rwącą rzekę i mocno nadwyrężył mostowe przyczółki. Gmina Piwniczna-Zdrój wtedy bardzo szybko zabezpieczyła je. Na wyłączenie mostu z eksploatacji samorząd nie mógł sobie wówczas pozwolić. Wiadomo było jednak, że wcześniej, czy później przed samorządem stanie konieczność rozwiązania tego problemu.

Na szczęście władzom Piwnicznej udało się zdobyć dofinansowanie na budowę nowej przeprawy w Wierchomli.

- Jest to dla nas niezwykle ważna inwestycja – zaznacza burmistrz Piwnicznej-Zdroju Zbigniew Janeczek. – Most dosłownie „sypie” się w oczach. Przyczółki zostały mocno uszkodzone podczas powodzi. Nie można było dłużej czekać z rozpoczęciem tej inwestycji. Zwłoka mogłaby spowodować, że pewnego dnia część Wierchomli zostałaby odcięta od świata. Bardzo cieszymy się, że pozyskaliśmy dofinansowanie na to zadanie.

Nareszcie będzie nowy most w Wierchomli

Gmina na realizacje tej inwestycji dołoży też część środków ze swojego budżetu.

Istniejący most zostanie zburzony, a na jego miejsce zostanie wybudowany nowy o zbliżonych parametrach. Będzie mieć jednak wzmocnione przyczółki.

- Gmina za własne pieniądze wybuduje wspomniane przyczółki – dodaje gospodarz miasta i gminy. – Mam nadzieję, że do końca czerwca podpiszemy umowę z wykonawcą zadania wyłonionym w przetargu. Gmina przygotowuje projekt inwestycji i na naszych barkach spoczywa uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń: budowlanego, czy wodno-prawnego.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój inwestycja powinna rozpocząć się w lipcu. Firma, która będzie wykonawcą zadania będzie musiała też zbudować tymczasową przeprawę przez potok Wierchomlanka.

Budowa nowego mostu w Wierchomli musi być zakończona w tym roku.

(MACH)

Fot. Mariusz Frydrych.

Nareszcie będzie nowy most w Wierchomli


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)