Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
18/03/2019 - 12:00

Nasz rowerowy raj. Zobaczcie mapy gotowych tras, tych które powstają i powstaną

Małopolska zamienia się w prawdziwy raj dla miłośników dwóch kółek. Tysiąc kilometrów, tyle mają w sumie liczyć powstające w ramach EuroVelo trasy rowerowe zaprojektowane tak, aby tworzyły spójną sieć obejmującą całe województwo. Biegnące przez najbardziej malownicze tereny ścieżki, połączą ze sobą najważniejsze miasta regionu: Kraków, Tarnów, Oświęcim, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olkusz, Chrzanów oraz Zakopane. Co już udało się zrobić, a co jeszcze jest do zrobienia?

Przypomnijmy, że EuroVelo to inwestycyjne przedsięwzięcie, które zakłada budowę czternastu długodystansowych szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę. Obecnie to ponad 45 tysięcy kilometrów ścieżek, które można znaleźć w Austrii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Serbii, Słowacji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Całkowita długość szlaków mających sprzyjać rozwojowi turystyki na dwóch kółkach na całym kontynencie, ma wynosić ponad 70 tysięcy kilometrów.

Realizowany przez Małopolskę projekt budowy tras rowerowych zakłada, że do 2020 roku cała sieć ma liczyć ponad 600 km. Zaprojektowano ją tak, aby poszczególne trasy oplatały całe województwo. Ścieżki połączą też ze sobą najważniejsze miasta regionu: Kraków, Tarnów, Oświęcim, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olkusz, Chrzanów oraz Zakopane. Wzdłuż tras zlokalizowane będą tak zwane miejsca obsługi rowerzystów wyposażone w odpowiednią infrastrukturę, która umożliwi wygodny odpoczynek. Przy niektórych znajdzie się baza gastronomiczno-noclegowa, co z kolei pozwoli na kilkudniowe wyprawy.

Czytaj też Ruszyła budowa Miejsca Obsługi Rowerzystów w Jazowsku

Na jakim etapie jest budowa naszego małopolskiego, rowerowego eldorado? Mówiła o tym podczas konwentu wójtów i burmistrzów w starostwie powiatowym w Nowym Sączu Marta Maj, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.

-  Inwestycje posuwają się do przodu, choć przy niektórych napotykamy na problemy formalne – prawne.  Jeszcze w tym roku uda się zrealizować sporo zadań. W kwietniu zostaną oddane do użytku dwie kładki rowerowe. W Muszynie już został ogłoszony przetarg, a Piwniczna jeszcze czeka na podpisanie umowy o finansowaniu. Będziemy szukać pieniędzy, żeby ich wspomóc. Jeszcze trochę i na rowerze dojedziemy do Krakowa – mówi  szefowa wojewódzkich drogowców.  

Jak zapowiada Marta Maj jeszcze w tym roku zostanie oddana do użytku trasa rowerowa Muszyna-Piwniczna, o długości 28 kilometrów.

Czytaj też Muszyna: 28-kilometrowa ścieżka rowerowa do Piwnicznej jeszcze w tym roku

W Muszynie niemal wszystkie ścieżki rowerowe są na ukończeniu. Łącznie  na terenie gminy powstanie ponad 240 kilometrów tras,  o różnym stopniu trudności.

Część tras przebiegać będzie w bezpośrednim sąsiedztwie największych rzek, inne poprowadzone zostaną przez tereny leśne. Każda z nich zaprowadzi rowerzystów w inny region Małopolski, prezentując jej walory krajoznawcze, przyrodnicze i kulturowe. 

Małopolskie ścieżki rowerowe są częścią trasy EuroVelo 11 czyli tak zwanego „Szlaku Europy Wschodniej” liczącego aż 6 tysięcy kilometrów i przebiegającego przez Norwegię, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię i Grecję. Początek trasy stanowi Przylądek Północny w Norwegii, jej koniec to Ateny w Grecji. Na terenie naszego kraju biegnie przez Małopolskę,  gdzie będzie się stykać ze Słowacją dalej przez woj. świętokrzyskie, mazowieckie i podlaskie, gdzie dotrze do Litwy.

Na terenie województwa małopolskiego samodzielny przebieg trasy EuroVelo11 to odcinki od Proszowic do Krakowa i od Tranowa do Muszyny. Co już udało się zrobić, a co jeszcze jest do zrobienia? Zobacz mapy projektu VeloMałopolska.

[email protected]  fot.archiwum, ZDW

Małopolska zamienia się w prawdziwy raj dla miłośników dwóch kółek. Tysiąc kilometrów, tyle mają w sumie liczyć powstające w ramach EuroVelo trasy rowerowe zaprojektowane tak, aby tworzyły spójną sieć obejmującą całe województwo. Co już udało się zrobić,




Galeria






Dziękujemy za przesłanie błędu