Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
24/01/2017 - 10:30

Newag buduje tajemniczą lokomotywę. Dla kogo?

W sądeckim Newagu budują tajemniczą lokomotywę. To pojazd z platformy Dragon. Czemu jest tajemniczy? Bo firma nie chce zdradzić, dla kogo lokomotywę konstruuje.

Zdjęcie tajemniczego Dragona pojawiło się na portalu społecznościowym Twitter. Opublikował je prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Janusz Malinowski, dla którego Newag ma wyprodukować pociągi Impuls.

Na zdjęciu widać budowaną lokomotywę z rodziny Dragon, na której widnieje tylko logo sądeckiego producenta. Tajemnicą pozostaje, dla kogo Newag pojazd buduje.

- Nie możemy tego zdradzić. Takie jest życzenie klienta. Nie udzielamy żadnych informacji na temat tego kontraktu - mówi pytany o tajemniczą lokomotywę rzecznik firmy Łukasz Mikołajczyk.

Przeczytaj też Wygrana batalia Konieczka. Po "dociśnięciu" lokalnych polityków Newag w rządowym programie Luxtorpeda ! Dało się?

Kolejowe, branżowe portale spekulują, że może to być pojazd budowany w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Mówi się też o że tajemniczy, pojedynczy egzemplarz jest produkowany na zamówienie firmy Budokrusz, mazowieckiego producenta betonu towarowego i kostki brukowej, co byłoby zaskakującym zamówieniem spoza kolejowej branży.

Dragony to pierwsze w Europie polskie sześcioosiowe lokomotywy wyposażone w dodatkowy silnik spalinowy do prac na bocznicach i liniach niezelektryfikowanych. Na testowanie innowacyjnych rozwiązań sądecka firma otrzymała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mln złotych.

Przeczytaj też Lokomotywy Newagu uwiodły Brytyjczyków. Za 75 milionów

Na sądeckiego Dragona postawiła jak dotąd zajmująca się europejskimi towarowymi przewozami kolejowymi brytyjska firma Freightliner. Dla polskiego oddziału koncernu Brytyjczycy zamówili pięć lokomotyw elektrycznych Dragon. Kontrakt opiewa na 75 mln złotych.

(ami). fot. TwitterDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI