Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 października. Imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
27/06/2020 - 13:05

Newag dobił targu z urzędem marszałkowskim. Kontrakt za blisko 250 milionów

Nowoczesne pociągi i coraz więcej połączeń sprawiają, że część mieszkańców naszego regionu zamiast podróży autem, wybiera podróż po torach. To dlatego samorząd wojewódzki, do którego należy spółka Koleje Małopolskie, inwestuje w tabor i właśnie dobił targu z Newagiem. Sądecka firma za blisko 250 milionów złotych wyprodukuję nowe Impulsy.

Produkowane przez sądecki Newag Impulsy stają się hitem lokalnych kolei. Sądecka firma właśnie sfinalizowała kolejny kontrakt wart blisko 250 mln złotych. Targu na siedem nowych  pociągów dobiła z wojewódzkim samorządem, do którego należy spółka Koleje Małopolskie.  

Czytaj też Zbudowali nowy zjazd z A4 do Niepołomic. Dlaczego to dobra wiadomość dla Sącza? 

Pro­du­ko­wane przez sądeckie przedsiębiorstwo Impulsy, są jed­nymi z naj­no­wo­cze­śniej­szych tego typu pojaz­dów szy­no­wych w Pol­sce. Mają ciche, kli­ma­ty­zo­wane wnę­trze oraz ergo­no­miczne fotele. Są eko­no­miczne i bez­pieczne. Cechują się niskim zuży­ciem ener­gii elek­trycznej, bo pod­czas hamo­wa­nia pociąg oddaje ener­gię do sieci trak­cyj­nej. 

Pociągi Newagu jeżdżą po małopolskich torach już od kilku lat. Te nowe to nowe, Impulsy 2, to full wypas na torach.  

-Najnowsza wersja elektrycznych pociągów wyróżnia się  funkcjonalnością oraz zastosowaniem zaawansowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Projektując pociąg konstruktorzy szczególną uwagę zwrócili na bezpieczeństwo – wyjaśnia Krzysztod Szubryt, specjalista do spraw rozwoju marki. -  Kabina maszynisty podporządkowana została w stu procentach ergonomii pracy. Specjalnie zaprojektowany pulpit rozbudowany dookoła fotela maszynisty pozwala na dostrzeżenie obiektów znajdujących się w bliskiej odległości od czoła pociągu.

Jak dodaje Szubryt nowa flota pojazdów będzie dostosowana do potrzeb wszystkich grup pasażerów, zarówno osób o ograniczonej możliwości poruszania się, ale także rodzin, dzieci, kobiet w ciąży, seniorów, osób z ciężkim bagażem, a także obcokrajowców.

Czyta też Most zamknięty, zero informacji, ludzie są wściekli. Gdzie prezydent Handzel? 

Pociągi będą wyposażone w urządzenia typu rampa oraz windy automatyczne a także przystosowane do przewozu rowerów.

Nowy tabor będzie obsługiwał nie tylko połączenia Kolei Małopolskich, ale także spółki Polregio.  

- Zakup nowych pociągów umożliwi uzupełnienie obecnej floty pojazdów, co zwiększy komfort podróżowania i umożliwi rozwój oferty przewozowej w zakresie nowych połączeń, a także zapewni bezpieczną rezerwę taboru na czas prowadzenia napraw. Kładziemy bardzo duży nacisk na wzrost znaczenia transportu kolejowego w komunikacji publicznej i niezmiernie cieszy nas fakt, że sukcesywnie przybywa pasażerów w naszych pociągach – mówił po sfinalizowaniu umowy marszałek Witold Kozłowski.

czyta też Premier Morawiecki naprawdę to zrobił. Namawiał go do tego Ryszard Florek 

Pierwsze dwa pociągi mają zostać dostarczone w terminie do szesnastu miesięcy od dnia zawarcia umowy, natomiast odbiór ostatniego pojazdu ma nastąpić do dwudziestu dwóch miesięcy. Impulsy 2 będą jeździć miedzy innymi na trasie  Kraków-Nowy Sącz-Krynica.  

[email protected] fot. UMWMDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)