Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
14/09/2016 - 12:25

Nie chcesz płacić abonamentu? Musisz zgłosić, że nie masz telewizora

Media publiczne nie ustają w główkowaniu jak przymusić Polaków do płacenia abonamentu. Niedawno media obiegła informacja, że kontroler Poczty Polskiej, może sprawdzić czy mamy zarejestrowany odbiornik i czy płacimy abonament, a jeśli nie to wlepi nam karę. Teraz pojawił się nowy pomysł. Kto nie chce płacić abonamentu, musi zarejestrowć… brak telewizora i radia.

Telewizja Polska opracowała nowe zasady pobierania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Trzeba będzie rejestrować -nie jak dotychczas - telewizory i radia, tylko ich nieposiadanie.

- Dla Polaków w 97 proc. gospodarstw domowych to prawdziwe ułatwienie - mówił na łamach Dziennika Gazeta Prawna prezes TVP Jacek Kurski.

Według danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w zeszłym roku z 13,57 mln gospodarstw domowych zarejestrowane odbiorniki miało 6,72 mln. Połowa była ustawowo zwolniona z abonamentu RTV. Terminowe opłaty uiszczało tylko 1,06 mln gospodarstw.

Skąd taki pomysł? TVP chce, żeby przyjąć domniemanie, że wszystkie gospodarstwa domowe mają telewizory i radia. Na poczcie trzeba będzie więc - nie jak dotychczas - rejestrować odbiorniki, tylko ich brak.

Przeczytaj też Listonosz skasuje cię za niepłacenie abonamentu

- Przypominam, że w Polsce mamy niemal 14 mln gospodarstw domowych, z czego około 10 mln to klienci platform satelitarnych oraz kablówek. Trudno zakładać, że ktoś płaci abonament w UPC czy w Polsacie Cyfrowym i ma w domu zamiast telewizora, ramę od obrazu - stwierdził na łamach gazety Kurski.

Co o tych pomysłach sądzą Sądeczanie?

- Ciągle mieszają z tym abonamentem - mówi pani Anna Żak. - Najpierw Tusk, jak był premierem mówił, żeby nie płacić, potem mówią, że listonosze będą sprawdzać czy mamy w domu telewizory, teraz trzeba iść zgłaszać, że ktoś nie ogląda telewizji w telewizorze. Niech się w końcu na coś zdecydują.

Przeczytaj też Masz abonament do zapłaty za pięć lat? Czytaj, co z tym robić!

-  My z żoną należymy do pokolenia, które korzysta wyłącznie z Internetu. Telewizora w domu nie mamy, mówi Krzysztof Dutkowski . Takie czasy. Dla nas młodych życie, także to medialne, toczy się w sieci. Ten pomysł to zawracanie  głowy. Chodzić i zgłaszać, że się nie ma telewizora?

TVP, która utrzymuje, że pomysł jest dobry, przytacza dane Głównego Urzędu Statystycznego. Prawie 97 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik RTV.

- Wynika z tego, że zaledwie 3 proc. gospodarstw, nieposiadających odbiornika, będzie musiało podjąć wysiłek i ten fakt zgłosić -  mówił Jacek Kurski w oświadczeniu wydanym  oświadczeniu.

(ami), fot: sxc.hu







Dziękujemy za przesłanie błędu