Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
22/02/2024 - 12:35

Nie miał nic, teraz jest miliarderem! Trudno uwierzyć, że na tym zaczął robić biznes

Radim Jančura w 1996 roku założył firmę Student Agency/RegioJet jeszcze jako student. ąl Zaczynał od organizowania pobytów au pair dla studentów z Czech. Później firma dynamicznie się rozrastała i obecnie oferuje swoim klientom transfer osób w znanych praktycznie każdemu Czechowi i Słowakowi, żółtych autobusach oraz pociągach. Pośredniczy również w sprzedaży biletów lotniczych, oferuje pobyty językowe oraz pracownicze za granicą, posiada własne hotele i oferuje mieszkańcom i turystom odwiedzającym Pragę przewóz swoimi taksówkami. Firma zatrudnia 750 pracowników.

czytaj Do której z tych grup zalicza się sądecka firma Fakro. Jedni na tym przegrali inni wygrali 

Historia Student Agency rozpoczęła się w 1993 roku

To wtedy  Radim Jančura, wówczas przedsiębiorczy student Politechniki w Brnie (VUT), po swoim powrocie z pobytu studyjnego w Wielkiej Brytanii, założył agencję zapewniającą pobyty au pair studentom z Czech w Europie, USA, Kanadzie oraz Nowej Zelandii. Wszystkie pobyty Student Agency funkcjonowały na zasadzie: „Pracuj i podróżuj!“ Firma zrezygnowała ze świadczenia tego typu usług dopiero w 2023 roku.

Jančura formalnie założył firmę Student Agency w 1996 roku, zatrudniając wówczas pierwszych pracowników. Pozyskując nowych klientów i budując swoją pozycję na rynku, firma stopniowo poszerzała także obszar swojej działalności. Dziś grupa Student Agency koncentruje się na szerokim portfolio usług: należy do najważniejszych przewoźników autobusowych i kolejowych w Czechach i na Słowacji, jej znakiem charakterystycznym są środki lokomocji w kolorze żółtym. Jest wiodącym sprzedawcą biletów i wycieczek, a także największą agencją sprzedaży pobytów językowych za granicą. Filozofią firmy jest dostarczanie klientom najlepszych usług w atrakcyjnych cenach. Firma oferuje naukę następujących języków: angielski, arabski, francuski, włoski, japoński, niemiecki, portugalski, rosyjski oraz hiszpański.

Czytaj też „Co wam strzeliło do głowy!" Jak Ewa z Januszem zrobili biznes z miłości w Nowym Sączu  

Oszałamiające tempo rozwoju

Już w 1998 roku Student Agency stała się największą agencją au pair na świecie i otrzymała nagrodę międzynarodowej organizacji IAPA. Radim Jančura rozszerzył swoją działalność na Słowację, otwierając w 1998 roku pierwszy oddział Student Agency w Bratysławie. W 2000 roku firma wstąpiła do Stowarzyszenia lotniczego IATA. Wachlarz usług został poszerzony o sprzedaż biletów lotniczych w korzystnych cenach, praktycznie na cały świat. Firma w ten sposób zyskała pozycję największego sprzedawcy biletów lotniczych w Czechach, podobnie jak na Słowacji, gdzie także należy do najważniejszych firm w tej branży. W 2002 roku powstała siostrzana firma Orbix, która oferuje wyjazdy dla klientów korporacyjnych. Jest to największe czeskie biuro podróży, specjalizujące się w obsłudze klientów korporacyjnych. Student Agency i siostrzana firma Orbix w sumie sprzedały bilety przewoźników członkowskich SkyTeam za 680 mln koron (118 milionów złotych), takiego wyniku, zdaniem agencji, nie osiągnął żaden inny gracz w tej branży w Czechach.

W 2004 roku nowoczesne autobusy Student Agency zaczęły kursować po drogach krajowych. Firma zaoferowała pasażerom korzystne ceny biletów i wyjątkowy serwis – w trakcie podróży opiekuje się nimi personel pokładowy, który serwując bezpłatne gorące napoje oraz codzienną prasę i czasopisma. Po transporcie autobusowym firma weszła na rynek transportu kolejowego. W 2009 roku Student Agency uzyskała licencję na prowadzenie transportu kolejowego na terenie Republiki Czeskiej.

Czytaj też Był budowlańcem spod Nowego Sącza, teraz jest gwiazdą. Do tego ma dziewczynę piękną jak marzenie [ZDJĘCIA] 

Euroweekendy okazały się hitem

W 2010 roku Student Agency wkroczyła do branży wycieczek, specjalizując się w tzw. „euroweekendach“, w Polsce znanych także pod określeniem city break. Na portalu internetowym dovolena.cz gromadzi oferty wycieczek, organizowanych przez 300 biur podróży i agencji turystycznych.

W 2011 roku we flocie agencji po raz pierwszy pojawiły się autobusy w stylu Fun&Relax –nowoczesne i wygodne pojazdy z ekranami dotykowymi wbudowanymi w siedzenia. Autobusy te oferowały pasażerom wyjątkową opcję rozrywki na pokładzie – mogli oglądać filmy, słuchać muzyki, czy grać w gry.

W tym samym roku dzięki spółce zależnej RegioJet firma rozpoczęła świadczenie regularnych połączeń kolejowych na trasie Praga – Ostrawa – Żylina. RegioJet powstała w Bratysławie w 2012 roku i uruchomiła linię Bratysława – Dunajská Streda – Komárno.

Podstawą floty pociągów RegioJet są wagony austriackich i szwajcarskich kolei federalnych. RegioJet zlecił rumuńskiej firmie Astra Vagoane Călători wyprodukowanie zupełnie nowych, supernowoczesnych pociągów RegioJet - Astra o oznaczeniu typu Bpmz 20-90. Maksymalna prędkość Astry została ustalona na 200 km/h. Wagon o długości 26,4 m i szerokości 2,8 m może wygodnie pomieścić do 80 pasażerów. W Czechach firma wykorzystuje lokomotywy Škoda 163, a na Słowacji lokomotywy Vectron firmy Siemens.

Od 2015 roku firma, za pomocą swojej siostrzanej firmy Tick Tack Taxi, prowadzi usługę taksówkową na terenie Pragi. W ciągu trzech lat od debiutu na rynku, właściciel planował powiększyć flotę aż o 600 nowych samochodów marki Škoda Octavia z napędem na sprężony gaz ziemny CNG. Do tej pory po Pradze jeździło około 100 taksówek marki Audi A6.

Czytaj też Niewiarygodnie wielka wygrana w lotto pod Nowym Sączem! Komu przyniósł wielkie szczęście pechowy trzynasty  

Coraz większa sieć połączeń autobusowych

W tym samym roku doszło też do rozszerzenia sieci linii RegioJet o trasę Praga-Koszyce, zaplanowaną również na godziny nocne. Z pewną dozą ironii można powiedzieć, że pociągi, którym pokonanie tej długiej trasy zajmuje całą noc, przywożą do Pragi siłę roboczą ze Słowacji.  Kolejną linię uruchomiono na trasie Praga-Martin-Banská Bystrica-Zvolen.

Rok 2015 przyniósł również wzbogacenie sieci połączeń autobusowych o nową trasę Banská Bystrica-Nitra-Bratysława oraz Bratysława-Wiedeń (lotnisko Schwechat oraz Wiedeń Stadion z przesiadką na linię metra U2). Po otwarciu trasy Bratysława-Wiedeń firma wprowadziła do obiegu pulę biletów w bezkonkurencyjnej cenie 1 euro (około 4,34 złotych), która była doskonałym pomysłem marketingowców i przyciągnęła wielu nowych klientów. W 2015 roku spółka obsługiwała swoje linie dysponując taborem 180 autobusów i osiągnęła obrót na poziomie 7,5 miliarda koron (około 1,3 miliarda złotych).

W 2016 roku doszło do ujednolicenia nazw środków lokomocji należących do firmy. Obecnie pasażerowie podróżują jedynie pod marką RegioJet, a Student Agency zajmuje się sprzedażą biletów lotniczych, wycieczek, w tym tzw. „euroweekendów”, pobytów językowych i zawodowych oraz powiązanymi usługami dodatkowymi (m.in. wizami i ubezpieczeniami). Zmianę nazwy ze Student Agency na RegioJet właściciel tłumaczył następująco: „Historia mojej firmy Student Agency, która jest dobrze znana w Czechach, jest nieznana ludziom za granicą. To niepraktyczna nazwa dla firmy transportowej. Dlatego przygotowujemy zmianę polegającą na stworzeniu jednolitego znaku transportowego RegioJet. Dla obcokrajowców nie jest jasne, dlaczego mieliby podróżować z agencją studencką. Jednak w dalszym ciągu znakiem rozpoznawczym naszych autobusów pozostanie kolor żółty.“

Po zmianie nazwy firma również powiększyła swoją flotę o 45 supernowoczesnych autobusów Irizar i8. Dzięki nim właściciel firmy snuł następujące plany: „Razem z pociągami RegioJet planujemy w tym roku przewieźć około 16 milionów pasażerów na liniach w Czechach, na Słowacji i za granicą.”

O popularności autobusów RegioJet świadczy także liczba przewiezionych pasażerów. W latach 2004 – 2014, czyli w ciągu pierwszych dziesięciu lat działalności, autobusy te przewiozły ponad 34 mln pasażerów i przejechały około 182,7 mln km. Oprócz hiszpańskiej marki autobusów Irizar na podwoziu Scania pod „żółtą banderą“ jeździ również marka Volvo. Student Agency/RegioJet oferuje imponującą siatkę połączeń, obejmującą następujące państwa: Czechy, Słowacja, Polska, Węgry, Austria, Niemcy, Szwajcaria, Słowenia, Chorwacja, Włochy, Francja, Luksemburg, Belgia, Holandia, Brytania oraz Ukraina. W dziedzinie rozwoju przewozów kolejowych spółka planuje otwarcie linii Praga-Warszawa.

Czytaj też Nasza urodziwa królowa toru! Marcelina ściga się z zawrotną prędkością. Robi furorę na całym świecie [ZDJĘCIA]

Kupił hotele i zamienia się w kelnera

W 2022 roku właściciel Student Agency zakupił hotel w Austrii, dysponujący 100 pokojami, mieszczący się w bezpośrednim sąsiedztwie stoku narciarskiego o wysokości 2 300 metrów n.p.m., z widokiem na najwyższy szczyt Grossglockner. Powołał też grupę RegioJet Hotels, zarządzającą 3 hotelami na terenie Austrii oraz 2 w Czechach. Legenda głosi, że w czasie, kiedy przebywa w którymś ze swoich hoteli, zamienia się na kelnera i obsługuje swoich gości osobiście.

O właścicielu mówi się, że pomimo odniesionego sukcesu, rzekomo nie lubi luksusu, a wszystkie zyski inwestuje w firmę, pobierając wynagrodzenie w wysokości 160 tysięcy koron (prawie 28 tysięcy złotych). Chwali się, że w życiu przeczytał tylko książki, które musiał czytać na studiach, nie lubi podróżować, ale za to, jak na prawdziwego Czecha przystało, lubi piwo. Zatrudnia około 750 pracowników. Swój biznes podobno rozpoczął od zainwestowania 7 tysięcy koron (1 219 złotych) w reklamę w formie plakatów, umieszczonych w tramwajach. Za 5 tysięcy koron (870 złotych) wynajął biuro powierzchni 10 m2 . Było to w czasie, kiedy jeszcze studiował i to na dwóch wydziałach jednocześnie. Wszystko zaczęło się od pomysłu organizacji pobytów au pair dla studentów, których po jakimś czasie zaczął wozić za granicę swoimi autobusami. Aż trudno uwierzyć, że mogło to być tak proste. Czeska historia „Od zera do milionera.“ ISW Martin Barčík, zdjęcie ilustracyjne, fot. unsplashDziękujemy za przesłanie błędu