Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
07/09/2014 - 07:51

Niepokalanki z Sącza chcą sprzedawać ciastka przez Internet

Pięciolecie istnienia obchodzi Ciastkarnia "Biały Klasztor" Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu. Renoma i popularność klasztornych wypieków jest tak duża, że siostry zdecydowały o uruchomieniu ogólnopolskiego sklepu internetowego.
Pierwszy paragon w ciastkarni został wydany 1 grudnia 2009 roku. Przez pół dekady ciastkarnia dorobiła się rzesz wielbicieli swoich wypieków z królewskiego miasta i spoza niego.

- Rozwojem sklepu internetowego i sprzedażą zajmie się siostra Daria, która obejęła ciastkarnię od 1 września - wyjaśnia siostra Katarzyna, dotychczasowa dyrektorka Ciastkarni "Biały Klasztor", pełniąca obecnie funkcję generalnej administratorki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek w Szymanowie.

Pomysł na zakonny biznes podsunęli siostrom benedyktyni z Tyńca koło Krakowa, których produkty są tak znane w kraju, że nie trzeba ich przedstawiać.

- Ciastkarnia została założona 9 lipca 2009 roku - opowiada siostra Katarzyna. - Niemniej pierwszy zysk osiągniemy po koniec tego roku. Wszystkie, zarobione do tej pory, pieniądze inwestowałyśmy w rozwój cukierni, kawiarenki i w pracowników.

Sklep internetowy ma rozwijać siostra Daria. W sprzedaży znajdą się ciastka kruche oraz pierniczki.

- Ale też wartościowa literatura, wydawnictwa niepokalańskie i literatura sądecka - zapowiada siostra Katarzyna.

W cukierni praktykę odbywają uczennice Zespołu Szkół Sióstr Niepokalanek. Wszak szkoła gastronomiczna bez praktycznej nauki zawodu nie istnieje. Dziewczęta od razu ćwiczą z 20-30 litrowymi urządzeniami z którymi spotkają się w późniejszej pracy zawodowej. Mogą sobie też dorobić do kieszonkowego, pracując przy produkcji, w weekendy, na umowę zlecenie.

- Wypieki, sporządzane są na podstawie przepisów, sprawdzonych wcześniej w naszej szkole - wyjaśnia siostra Katarzyna. - Co ciekawe, przepisy przynoszą też klientki. Zatem co jakiś czas wprowadzamy coś nowego do naszej listy słodkości.

Każdy szanujący się zakład gastronomiczny ma swoją specjalność zakładu. W tej ciastkarni są to rurki z kremem i babeczki tańczące, a z wypieków hitem jest to chleb klasztorny, rozwożony po kraju i poza jego granicami

-Naszą nowością jest ciasto tiramisu bez surowej masy jajecznej - opowiada siostra Katarzyna. - Oczywiście, nie zdradzę przepisu na jego wykonanie.

W firmie zatrudnionych jest 9 pań na umowę o pracę. Część z nich trafiła tutaj bezpośrednio po ukończeniu zakonnej szkoły i jest to ich pierwsza praca.


..

"Biały Klasztor" Jednostka Gospodarcza Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek została utworzona 9 lipca 2009 roku w Domu Zakonnym Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu w celu prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczej.

Wiodącą działalnością jest Ciastkarnia, która została utworzona na bazie prowadzonej od 1950 roku Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej oraz od 1981 Liceum Zawodowego (obecnie Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego), aby zapewnić uczennicom jak najlepsze i stałe praktyki zawodowe.

W listopadzie 2009 roku wyremontowano i zmodernizowano dotychczasową pracownię żywienia zbiorowego w celu uruchomienia linii produkcyjnej szerokiej gamy wyrobów cukierniczych. 4 grudnia 2009 rozpoczęła działalność Ciastkarnia "Biały Klasztor". Od tego momentu obserwujemy jej bardzo dynamiczny rozwój. Pod opieką świętego Józefa - który patronuje od samego początku sprawom gospodarczym Klasztoru - ma się coraz lepiej. Jemu też siostry powierzyły przyszły rozwój swojego przedsięwzięcia.

(Rob)
Fot. Rob, ciastkarnia.bialyklasztor.pl

Źródło: własne, ciastkarnia, bialyklasztor.pl
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI