Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
15/02/2024 - 10:50

Niespodziewany spadek inflacji w styczniu. Ile wynosi teraz i dlaczego lokaty w banku stały się opłacalne

Według wstępnych danych w styczniu 2024 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,9% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,4% - podał w czwartek 15 lutego Główny Urząd Statystyczny.

To mniej niż prognozowali ekonomiści, spodziewając się spadku inflacji w styczniu, ale nie w takiej skali.

Żywność dalej drożej, tańsze paliwa do aut osobowych

Podobnie jak w grudniu, Główny Urząd Statystyczny – GUS, nie podał ostatniego dnia roboczego stycznia tak zwanego szybkiego szacunku inflacji. Dopiero 15 lutego zapowiedział podanie wstępnych danych o inflacji z pierwszym miesiącu roku i tak się stało.

Ekonomiści spodziewali się, że inflacja wyniesie 4,1 proc., szacując przede wszystkim wyższy wzrost cen między grudniem a styczniem. Tymczasem w skali miesiąca urosły one o 0,4 proc. a nie o 0,6 proc.

Tabela: Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2024 r. (dane wstępne) - Źródło danych GUS

Główna w tym jest zresztą zasługa wydatków na transport, które w porównaniu ze styczniowymi były niższe aż o 2,8 proc., w tym paliwa do prywatnych samochodów w ciągu miesiąca potaniały o 2,3 proc.

Najmocniej w górę wciąż ciągną rosnące ceny energii – 0,4 proc. w ciągu miesiąca, choć mniej niż w styczniu 2023 roku oraz ceny żywności, która podrożała w styczniu miesiąc do miesiąca o 0,9 proc.

Po raz pierwszy od lat opłacalne są lokaty w bankach

Biorąc pod uwagę fakt, iż główna stopa procentowa NBP wynosi 5,75 proc., po raz pierwszy od pięciu lat (luty 2019 r.) mamy w Polsce dodatnie stopy procentowe – i to aż o 1,85 proc.

Przy takiej inflacji opłacalne są też po raz pierwszy od siedmiu lat lokaty w bankach. Średnie oprocentowanie analitycy wyliczają w styczniu na 4,3 proc., a w ofertach są nawet lokaty, głównie trzymiesięczne z oprocentowaniem 7,1 proc. w skali roku.

Można by sądzić, że w takiej sytuacji w marcu Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe. Jednak raczej się na to nie zanosi, bo po krótkim osłabieniu ekonomiści prognozują kolejny wzrost inflacji spowodowany teraz wzrostem płac, a potem powrotem do VAT na żywność i odmrożeniem cen energii elektrycznej, gazu i ciepła.   ([email protected]) fot.PhotoMIX-Company/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu