Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
03/10/2019 - 11:15

Nieuczciwe kredyty frankowe: jest wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości

- W zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego - orzekł dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To zwycięstwo frankowiczów i szansa na zamianę franka na złotówki z zachowaniem pierwotnego oprocentowania.

Zobacz pełną treść wyroku  sprawie kredytów frankowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Opinia  rzecznika generalnego Giovanniego Pitruzelli przedstawiona w dniu 14 maja 2019 r 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie polskiego małżeństwa, które wzięło kredyt denominowany do franka szwajcarskiego i czując się oszukane przez bank (zarzutem było to, że bank określał wysokość rat na podstawie własnego kursu franka) skierowało sprawę do sądu. Polski sąd zwrócił się do TSUE z pytaniem co  takiej sprawie robić. Dziś trybunał wydał wyrok korzystny dla wszystkich frankowiczów, który otwiera im drogę do składania pozwów przeciw bankom w polskich sądach. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał bowiem zapisy powszechnie stosowane w umowach o kredyty "frankowe" za nieuczciwe i stwierdził, że nie da się ich zamienić na inne zapisy. Jeśli więc kredytobiorca wniesie pozew, ma szanse na unieważnienie umowy.

Trybunał uznał, że w umowach indeksowanych do obcej waluty brak było równowagi między stronami, co wymaga interwencji z uwagi na interes publiczny, stanowiący podstawę ochrony udzielonej konsumentom w przepisach unijnych dyrektyw. Sąd krajowy, po stwierdzeniu nieuczciwego charakteru warunku umowy, zobowiązany jest do odstąpienia od stosowania go, ponieważ, jak wyjaśnił Trybunał, nieuczciwe warunki „nie będą wiążące dla konsumentów”.

- Gdy klauzula „różnicy kursowej” stanowi nieuczciwy warunek umowny, a zatem nie może być stosowana, skutkuje to przekształceniem umowy z umowy indeksowanej do franka szwajcarskiego ze stopą procentową właściwej dla tej waluty w umowę indeksowaną do złotych polskich, lecz nadal podlegającą niższej stopie procentowej odpowiedniej dla franka szwajcarskiego - wyjaśnia rzecznik Trybunału, Giovanni Pitruzelli.

([email protected])






Dziękujemy za przesłanie błędu