Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
19/11/2020 - 15:00

Nowa droga do Brzeska i łącznik sądeckich obwodnic. Newsy z Generalnej Dyrekcji

- Budowy dróg krajowych w Małopolsce są widoczne. Można obserwować ich postępy - obwieścił regionalny oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak jest w Nowym Sączu? Postępy kluczowych dla miasta inwestycji na razie są tylko na papierze

Jakie są najbardziej wyczekiwane wieści z Generalnej Dyrekcji w Nowym Sączu? Te, dotyczące budowy naszego  „okna na świat” czyli nowej drogi do Brzeska, która wreszcie szybciej połączy nas z autostradą A4 i  łącznik  dwóch obwodnic miasta, północnej i południowej. Regionalny oddział instytucji ma newsy w tej sprawie. Na razie są zmiany… na papierze.

Co z „Sądeczanką”? - Jeszcze w tym roku planowane jest posiedzenie Komisji Ocen Przedsięwzięć Inwestycyjnych w Warszawie.  Potem zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – informuje Iwona Mikrut, rzecznik prasowy małopolskiej Generalnej Dyrekcji.

Co dalej? Następny krok to wszczęcie postępowania na projekt i budowę drogi,  co przewidujemy w 2023 roku. Realizacja robót w nastąpi latach 2026 – 2027.

Którędy droga pobiegnie? Światła dziennego ostateczna wersja przebiegu trasy nie ujrzała, ale został wykonany mały krok do przodu. Do dalszych, szczegółowych analiz zostały wybrane trzy warianty. Te uzgodnienia to wynik spotkania zespołu zajmującego się opiniowaniem,  z udziałem samorządowców i projektantów. Samorządy za optymalny wariant uznały te z dwoma tunelami, pod Górą Bukowiec i Pod Justem.

Wiadomo już, że najszybciej ruszy budowa tak zwanego drugiego łącznika brzeskiego. To połączenie drogi krajowej nr 75 z autostradą A4 jest pierwszym odcinkiem „sądeczanki” i nieco skróci nam dojazd do Krakowa. Generalna Dyrekcja już wybrała firmę, która inwestycje zrealizuje. Ma być gotowa za trzy lata.

Czytaj też Wybudują nam kawałek „Sądeczanki, ale od strony Brzeska. Lepszy rydz niż nic

Co z budową łącznika dwóch sądeckich obwodnic?

- Od września trwa opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej. Jeszcze w listopadzie przewidziane jest posiedzenie Komisji Ocen Przedsięwzięć Inwestycyjnych wyjaśnia Iwona Mikrut.

Jeżeli przygotowana dokumentacja zostanie zatwierdzona złożony zostanie jeszcze w tym roku wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji. Budowa ruszy w latach 2022 i ma potrwać rok. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog