Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
21/06/2019 - 12:20

Nowa lista 100 najbogatszych Polaków „Wprost”. Czy są na niej sądeczanie?

Nazwiska sądeckich przedsiębiorców - milionerów, którzy zbudowali potęgę swoich firm przewijają się co roku w różnych rankingach. Tygodnik „Wprost” opublikował właśnie swój ranking „100 najbogatszych Polaków”. Czy wśród nich znowu są sądeczanie?

Jak mogło być inaczej... Ale w odróżnieniu od rankingu z 2018 i 2017 roku, tych nazwisk jest mniej. Kto z sądeczan znalazł się w rankingu tygodnika „Wprost” – „100 najbogatszych Polaków 2019”?

Spośród sądeckich milionerów najwyżej plasuje się Andrzej Wiśniowski, producent m.in. bram garażowych. Z majątkiem szacowanym na 924 mln złotych znalazł się na 45. miejscu w tegorocznym rankingu. W ubiegłorocznym rankingu, ani rankingu sprzed dwóch lat jego nazwisko nie pojawiło się na liście stu najbogatszych Polaków.

Drugim sądeczaninem, który znalazł się na wspomnianej liście jest właściciel firmy Fakro Ryszard Florek.  

W tym roku na liście tygodnika Wprost zajmuje 62. pozycję. Potentat branży okien dachowych poleciał mocno w dół, bo w ubiegłym roku był 28. W ubiegłym roku jego przychód wyniósł 1,36 mld złotych, w tym zaledwie - 653 mln. W 2017 roku we wspomnianym rankingu Ryszard Florek plasował się na 60. miejscu z majątkiem ocenianym na 634,5 mln złotych.

Sądecki akcent listy milionerów „Wprost” to także Zbigniew Jakubas, posiadający większościowy udziałowiec akcji nowosądeckiego Newagu. W tegorocznym rankingu zajął on wysoką 14. pozycję, z majątkiem ocenianym na 2,5 mld złotych. W 2018 Zbigniew Jakubas plasował się we wspomnianym rankingu na 20. miejscu (1,6 mld złotych), a w 2017 roku też był na tym samym miejscu z majątkiem ocenianym wtedy na 1,7 mld złotych.

W tegorocznym rankingu Tygodnika „Wprost” nie znajdziemy już nazwisk Konrada i Magdaleny Pazganów, dzieci Kazimierza Pazgana, byłego właściciela firmy „Konspol” w Nowym Sączu. Rodzeństwo plasowało się w rankingu w 2018 roku na 79. miejscu z majątkiem szacowanym na 450 mln złotych. Ich ojciec Kazimierz Pazgan w rankingu w 2017 roku uplasował się na 41. miejscu z majątkiem ocenianym na 900 mln złotych.

Przypomnijmy, że Sądecki Konspol został sprzedany amerykańskiemu koncernowi Cargill . Transakcja została sfinalizowana w początkach tego roku. Wielu osobom trudno było w to uwierzyć, że budowane przez Kazimierza Pazgana przez ponad trzydzieści lat królestwo kurczaków zmieniło właściciela.

W tegorocznym rankingu nie ma też Romana Kluski, (dawniej Optimus, dziś ekologiczna żywność). W 2018 roku jego nazwisko widniało na 98. miejscu, a majątek szacowany był na 340 mln złotych. Rok wcześniej było to w jego przypadku 91. miejsce (340 mln złotych).

Próżno też szukać na liście w tym roku braci Józefa i Mariana Koralów, producent lodów Koral. Ich nazwiska nie było już w rankingu ubiegłorocznym. W 2017 roku plasowali się na 67. Miejscu (579 mln złotych).

Tygodnik „Wprost”, jeśli chodzi o najnowszy ranking, donosi, że cała setka najbogatszych Polaków uzbierała ok. 153 mld zł majątku, czyli o 10 mld zł więcej niż rok temu. W tym roku na liście zadebiutowało aż 19 nowych nazwisk.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. arch. Sadeczanin.info, źródło: tygodnik „Wprost”.Dziękujemy za przesłanie błędu