Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/05/2020 - 13:10

Nowa ulga na mieszkanie i budowę domu. Już wiadomo, ile można wyrwać fiskusowi

Ci, którzy nie mają jeszcze trzydziestu pięciu lat, a zdołali kupić mieszkania lub wybudowali domy, będą mogli liczyć na nową ulgę podatkową. To najnowszy pomysł ministerstwa rozwoju. Resort już przygotował projekt ustawy w tej sprawie. Ile pieniędzy będzie można wyrwać fiskusowi? Wszystko zależy od stanu cywilnego i liczby dzieci.

Resortowy projekt ustawy znalazł się już w wykazie prac rady ministrów i zyskał miano ulgi na zasiedlenie. Będą mogli liczyć  na nią ci, którzy kupili mieszkanie na rynku pierwotnym lub budują dom jednorodzinny, pod warunkiem , że nie skończyli jeszcze trzydziestu pięciu lat.

- Od podatku będzie można odliczyć kwotę, której wysokość uzależniona jest od struktury demograficznej rodziny tworzonej przez podatnika. Preferowane będą rodziny z większą liczbą dzieci. Maksymalna wysokość odliczenia będzie również uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym – czytamy w informacji o projekcie ustawy.

Jak mogłaby wyglądać nowa ulga dla kupujących mieszkanie lub budujących dom, według aktualnych danych, pochodzących z  czwartego kwartału tego roku?

W roku 2020  podatnik singiel mógłby odliczyć  blisko 5 tys. złotych, posiadający jedno dziecko  prawie 5,8 tysiąca,  dwoje – prawie 7 tys. a troje, nieco ponad 8 tysięcy złotych.   

Ulgi przysługiwałyby również małżeństwom bezdzietnym, które mogłyby liczyć  na  kwotę  nieco ponad 9  tys. Ci, którzy mają jedno dziecko otrzymaliby ponad  10 tysięcy,  z  dwójką  dzieci, blisko 12 tys.  a z trojgiem prawie 13 tysięcy złotych.

W przypadku małżeństw liczyć się będzie wiek młodszego małżonka.

Ministerstwo Rozwoju zakłada, że ulga będzie też wsparciem dla działalności firm budowlano-montażowych i zatrudnienia w całym sektorze.

 Są to najczęściej firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, działające w lokalnej skali z wykorzystaniem lokalnych surowców – czytamy w informacji do ustawy.

Autorzy projektu podkreślają, że ustawa zawiera rozwiązania, które pomogą złagodzić negatywne konsekwencje epidemii COVID-19 dla rynku mieszkaniowego. Planowany termin przyjęcia ustawy to trzeci kwartał tego roku.

[email protected] fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu