Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
21/05/2024 - 19:50

Nowy kredyt mieszkaniowy #naStart: czy warunkiem będzie limit ceny metra kwadratowego mieszkania

Coraz bliżej lipiec, na kiedy rząd obiecał początek nowego programu mieszkaniowego #naStart. Warunki korzystania z pomocy państwa na zakup mieszkania są wciąż ustalane, a jeden z projektów zakłada ustalenie limitów cenowych na mieszkania kupowane ze wsparciem programu

Ma to być sposób na windowanie do niebotycznych wysokości cen mieszkań, z czym mieliśmy do czynienia przy realizacji poprzedniego programu. Czy to dobry sposób.

Limity cenowe tak, ale nie oderwane od rzeczywistości

Takie rozwiązanie krytykuję eksperci rynku mieszkaniowego. Analitycy portalu Rynek.Pierwotny.pl zwracają uwagę na to, iż problem w tym, że limity średniej ceny metra kwadratowego często są oderwane od realiów rynkowych. To powoduje, że oferta mieszkań spełniających tego typu kryterium cenowe jest skromna.
Tak jest m.in. w Krakowie, gdzie średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów przekracza 16,1 tys. zł, zaś limit cenowy wynosiłby ok. 11,1 tys. zł za metr.

– Trudno tylko zrozumieć, dlaczego w Krakowie limit jest niższy niż w Poznaniu, mimo iż ceny mieszkań w tej pierwszej metropolii są wyraźnie wyższe w przeliczeniu na metr kwadratowy – komentuje Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Jeszcze mniej mieszkań dostępnych na rynku zwłaszcza dla małych rodzin

Warto zwrócić uwagę, że ustalanie „po uważaniu” wysokości limitów spowodowałoby, że w poszczególnych miastach występowałyby ogromne różnice w wielkości oferty mieszkań do kupienia za „Kredyt mieszkaniowy #naStart”.

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że najwięcej nowych mieszkań spełniających kryterium cenowe jest obecnie w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku (ponad 2 tys.). Stanowią one przeszło jedną trzecią wszystkich lokali w ofercie firm deweloperskich.
Natomiast w Krakowie znalezienie mieszkania, którego cena mieści się w limicie jest sporym wyzwaniem. Także w Katowicach, Łodzi i Warszawie takich lokali jest w sprzedaży stosunkowo niewiele.

W praktyce dostępność nowych mieszkań dla wielu potencjalnych beneficjentów programu „Kredyt mieszkaniowy #naStart” (szczególnie dla singli i gospodarstw dwuosobowych) byłaby jeszcze mniejsza. A to dlatego, że w przypadku małych metraży, średnie rynkowe są znacznie wyższe niż dopuszczalne limity.   [email protected]) fot. congerdesign/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu