Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
09/11/2020 - 04:15

Nowy program dla firm od Google i Polskiego Funduszu Rozwoju

Firmy jutra - to nowy, bezpłatny program, także dla sądeckich firm. Prowadzi go gigant technologiczny – Google i Państwowy Fundusz Rozwoju, który intensywnie finansuje rozwój między innymi małych i średnich przedsiębiorstw, a także Chmura Krajowa – dostawca rozwiązań cyfrowych dla naszego kraju.

Lista zapisów firm chcących skorzystać ze wsparcia jest już otwarta. W ramach programu wsparcie otrzyma 15 tysięcy przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swoją działalność w Internecie i zaistnieć w cyfrowej przestrzeni.
Wszyscy możemy zgodzić się co do tego, że obecna sytuacja związana z pandemią i kolejnymi obostrzeniami, które są wprowadzane przez rząd, nie sprzyja przedsiębiorcom. Wydaje się, że obecnie nie ma firmy, której operacje nie byłyby pod ogromnym wpływem restrykcji związanych z covid-19. Znaczna część działań niektórych firm została zablokowana, a w niektórych przypadkach zupełnie wykluczona z możliwości realizacji. Coraz więcej firm swoje operacje z lepszym lub gorszym skutkiem próbuje przenieść do przestrzeni cyfrowej, jednak z pewnością można stwierdzić, że z tym zadaniem najgorzej radzą sobie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Kolejne obostrzenia nie poprawiają sytuacji tych firm, a wręcz przeciwnie – stawiają przed nimi kolejne wyzwania. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, że pandemia nie posiada tylko i wyłącznie negatywnych cech. W pewnym sensie jest to szansa dla tych firm, aby w końcu podejść do próby transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa, która często była odwlekana w czasie. Dla niektórych przedsiębiorstw pandemia zwiąże się obecnie z jasnym wyborem: albo dokonamy transformacji cyfrowej i dzięki temu nas biznes przetrwa, albo poddamy się i wkrótce będziemy musieli zamknąć działalność.

Najistotniejszą kwestią jednak w tym wszystkim jest to, że nie wszystkie firmy są wystarczająco dobrze przygotowane do przeprowadzenia procesu transformacji cyfrowej, a przede wszystkim nie wiedzą od tego zacząć, gdyż nie posiadają wystarczających kompetencji w tym zakresie. Firmy po porostu nie posiadają wiedzy, umiejętności i narzędzi, które pomogłyby przejść przez proces transformacji
cyfrowej. Jednak z punktu widzenia dotarcia do klienta, który w obecnym momencie nie chce lub nawet nie może zakupić towarów lub usług w punktach stacjonarnych, wejście firmy do przestrzeni wirtualnej ze swoją ofertą jest nieuniknione w przypadku chęci utrzymania się na rynku, co potwierdzają dane.
W szczytowym momencie pierwszej fali pandemii, która pojawiła się w okresie zimowo-wiosennym tego roku, liczba osób, które skorzystały z co najmniej jednej usługi internetowej, wzrosła z 66 proc do aż 78 proc. Trzeba zaznaczyć, że liczba klientów, którzy korzystają z kanałów digitalowych w celu zrobienia zakupów spożywczych, podwoiła się, a z kolei jeśli chodzi o handel detaliczny, to liczba ta wzrosła o 70 proc. Trzeba więc stwierdzić, że obecnie jesteśmy świadkami ogromnego wzrostu, do tej pory nie spotykanego, jeśli chodzi o popyt na usługi online, co niewątpliwie może być ogromnym wyzwaniem dla przedsiębiorstw, które w stu procentach do tej pory działały w trybie offline.
Z kolei dane pochodzące z nowego raportu „Polska jako Cyfrowy Challenger w nowej normalności”  przygotowanego przez McKinsey & Company mówią o tym, że w okresie od stycznia do maja 2020 r. rozwój gospodarki cyfrowej w naszym kraju gwałtownie przyspieszył i był 2,5-krotnie wyższy niż średni wzrost w dwóch poprzednich latach, a więc osiągnął poziom 18,4 proc. Notowany wzrost jest wynikiem bardzo szybkiej odpowiedzi polskich małych i średnich przedsiębiorstw na potrzebę przeniesienia swojego biznesu do przestrzeni cyfrowej. Co jednak trzeba zaznaczyć, działania te były jednak niestety bardzo często jedynie doraźne i wykonywane przez żadnych planów i długofalowej strategii. To co ważne jest w tym przypadku, to przede wszystkim systematyczne rozwijanie kanałów promocji i dystrybucji online, które zapewnią przetrwanie małym i średnim przedsiębiorcom w nowej rzeczywistości, która pojawi się już po opanowaniu pandemii.
Badania pokazują, że transformacja cyfrowa przedsiębiorstw może przynieść naszemu krajowi dodatkowe 275 mld zł PKB do 2025 r. W związku z obecną sytuacją i nadchodzącymi wyzwaniami, które wiążą się z prawdopodobnym kolejnym lockdownem w naszym kraju, te działania, które maja na celu wykorzystanie przez firmy nowych technologii, jawią się jako jeden z priorytetów działalności gospodarczej.
Z odpowiedzią na te wszystkie wyzwania, które wcześniej zostały opisane, przychodzi Google, Polski Fundusz Rozwoju oraz Operator Chmury Krajowej. Program pod nazwą Firmy Jutra pomoże 15 000 firmom zacząć zarabiać w Internecie, dotrzeć do klientów, którzy już wcześniej przenieśli się do Internetu.
Program Firmy Jutra obejmuje:
  •  nowy bezpłatny program szkoleniowy Google adresowany do wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać biznes w internecie. Wsparcie będzie składać się z: indywidualnej pomocy konsultanta w opracowaniu
  • planu rozwoju w internecie, szkoleń, pakietu bezpłatnych narzędzi oraz wsparcia doradcy we wdrożeniu zmian  
  • kurs Lean Canvas i e-booki biznesowe od Polskiego Funduszu Rozwoju, wspierające rozwój i szybką adaptację modeli biznesowych firm ścieżki szkoleniowe od Chmury Krajowej dotyczące rozwiązań chmurowych dla małych i średnich przedsiębiorców pomagające zwiększać innowacyjność i obniżać koszty działalności.
Firmy, które ukończą obie ścieżki szkoleniowe otrzymają od Chmury Krajowej znaczące pakiety środków do wykorzystania w chmurze Google. Łączna wartość bezpłatnych pakietów wyniesie pół miliona złotych. Szkolenia i oferta bezpłatnych pakietów zostanie udostępniona od 1 stycznia. (Aleksandra Baka)






Dziękujemy za przesłanie błędu