Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
11/04/2016 - 14:50

Nowy Sącz: Budynek, w którym dorastał wielki polski aktor pójdzie pod młotek

Piękna kamienica stojąca tuż obok świeżo i pieczołowicie wyremontowanego dworca PKP też należy do kolei. Mimo że cenniejsza architektonicznie, remontu się nie doczekała i już raczej nie doczeka. Przynajmniej ze strony obecnego właściciela. Czy wiecie, że mieszkała tu gwiazda największych teatralnych scen Polski?

Od dawna wisi na budynku informacja, że są tu lokale do wynajęcia. Jednak kolej nie jest zbyt wylewna z informacjami: ile i za ile można tu wynająć. Dowiedzieliśmy się jedynie, że „budynek jest przeznaczony pod działalność biurowo-usługową”. Obecnie część powierzchni wynajmuje Poczta Polska.

Polskie Koleje Państwowe SA równie lakonicznie odpowiadają na nasze dociekania, dlaczego nie wyremontowano go równolegle do dworca i czy taki remont jest w ogóle przewidywany. Paulina Jankowska, rzecznik spółki odniosła się jedynie do zapytania co do przyszłości własnościowej nieruchomości. - Z uwagi na fakt, że stan prawny działki, na której znajduje się budynek, został uregulowany, możliwe jest wystawienie nieruchomości na sprzedaż. W razie zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców, PKP S.A. będzie mogła wdrożyć procedurę zmierzającą do sprzedaży na obowiązujących w Spółce zasadach.

Jak usłyszeliśmy od Leszka Zakrzewskiego, szefa sądeckiego koła Polskiego Towarzystwa Historycznego kamienica została wybudowana najprawdopodobniej wcześniej od samego dworca. Widać ją już na planach miasta z 1880 roku. – To rzeczywiście perełka architektoniczna i od początku służyła kolejarzom.  Mieścił się tu też najprawdopodobniej drogowy oddział Tarnowsko-Leluchowski (kolej Tarnowsko – Leluchowska uruchomiona została w 1876 roku – dop. red.). Po wojnie był to budynek administracyjno – mieszkalny. Mieszkania były na górze. Dorastał tu też Wojciech Alaborski, którego ojciec był kolejarzem – opowiada Zakrzewski.

Kim był Alaborski? To aktor kolejno: Teatru Polskiego w Bielsku- Białej, Teatru Narodowego, Teatru Współczesnego i  Teatru Polskiego w Warszawie. Stworzył niezapomniane role m.in. w „Dziadach”, „Kordianie”, Ślubach panieńskich”. Współpracował z największymi reżyserami: Janem Machulskim, Andrzejem Łapickim, Janem Englertem, Krystyną Jandą. Ma też na swoim koncie niezapomniane kreacje filmowe. Z ok. 50 obrazów, w których wystąpił warto wymienić mi.in: „Kolumbów”, „Perłę w Koronie”, „Barwy ochronne”, „Człowieka z żelaza”, „Pana Tadeusza”. Jeszcze za życia aktor chętnie wracał do Nowego Sącza. Wojciech Alaborski zmarł 5 kwietnia 2009 roku. Pochowany został w stolicy.

ES [email protected]

Fot.: ES







Dziękujemy za przesłanie błędu