Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
24/02/2016 - 12:45

Nowy Sącz: Radni zwolnili biznes z podatku

Jako trzecie miasto w Małopolsce, po Tarnowie i Wolbromie, Nowy Sącz wprowadził wczoraj (23. 02.) zwolnienia od podatku od nieruchomości, które mają stanowić regionalną pomoc inwestycyjną. Miasto straci część dochodu, ale liczy na nowe miejsca pracy i rozwój przedsiębiorczości.

Z poprzedniego systemu tego typu zwolnień skorzystało czterech przedsiębiorców, a miasto musiało tym samym zrezygnować z około 346 tysięcy złotych podatku.

Wiceprezydent Wojciech Piech, który podczas sesji referował projekt uchwały w sprawie nowych zwolnień zastrzegał, że trudno oszacować, ilu przedsiębiorców teraz skorzysta z ulg. Jednak część z nich nie ukrywa, że właśnie nimi warunkuje swoje działanie na terenie miasta.

Ważne. Ci, którzy korzystali już z podobnego wsparcia, obecnie mogą liczyć na nie jedynie trzy lata. Z kolei ci, którzy wystąpią o nie po raz pierwszy – przez pięć lat.

Jakie są kryteria, które uprawniają do skorzystania z pomocy miasta? Ulgi przysługują:

- małemu przedsiębiorcy, jeżeli koszty kwalifikowane wynoszą co najmniej 50 tys. euro;

- średniemu przedsiębiorcy, jeżeli koszty kwalifikowane wynoszą co najmniej 100 tys. euro;

- dużemu przedsiębiorcy, jeżeli koszty kwalifikowane wynoszą co najmniej 300 tys. euro.

- małemu przedsiębiorcy, jeżeli utworzono co najmniej 10 miejsc pracy związanych z inwestycją;

- średniemu przedsiębiorcy, jeżeli utworzono co najmniej 30 miejsc pracy związanych z inwestycją;

- dużemu przedsiębiorcy, jeżeli utworzono co najmniej 100 miejsc pracy związanych z inwestycją.

- Otwieramy się na pobudzanie przedsiębiorczości – podkreślał Piech.

Już w dyskusji radny PO Tomasz Basta zapytał czy ulgi obejmują też mikro przedsiębiorstwa a radny SLD Kazimierz Sas poprosił prezydenta o monitorowanie, jakie skutki przyniesie uchwała. W odpowiedzi Ryszard Nowak zastrzegł: - Mikro przedsiębiorstwa to małe przedsiębiorstwa, małe przedsiębiorstwa to mikro przedsiębiorstwa. Jednocześnie zapewnił radę, że efekty ulg będą monitorowane na bieżąco, a radni informowani o tym: ile miejsc pracy przybyło, ile i jakie firmy skorzystały z ulgi.

Nowak podkreślał jednocześnie, że części korzyści nie da się zamknąć w liczbach. Rozwój przedsiębiorczości ma o wiele większy wpływ na funkcjonowanie miasta niż tylko zyski i etaty.

Warto dodać, że już w samej uchwale przedsiębiorcy zostali zobowiązani do systematycznego informowania samorządu o rozwoju swojej firmy przez cały okres korzystania ze zwolnień.

Ewa Stachura [email protected]

Fot.: UM w NS







Dziękujemy za przesłanie błędu