Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
01/04/2021 - 14:10

Nowy Sącz: miasto wygospodarowało w budżecie prawie 10 milionów

Wczoraj prezydent Nowego Sącza podpisał sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2020. Do dyspozycji są pieniądze z ubiegłego roku w łącznej kwocie ponad 31,5 mln zł. - Nie sprzedałem żadnej spółki miejskiej, a środki są - komentuje Ludomir Handzel.


W tej kwocie niemal 21,7 mln zł. to pieniądze "znaczone", którymi miasto nie może swobodnie rozporządzać. Pozostaje do dyspozycji ponad 9,8 miliona. - W trudnym okresie epidemii, musimy przede wszystkim zabezpieczyć sprawne funkcjonowanie Miasta, a także ochronić mieszkańców przed wzrostem kosztów utrzymania - mówi prezydent Ludomir Handzel -  Dlatego w najbliższym czasie wystąpię z propozycjami zwiększenia planowanych przychodów ogółem o kwotę ponad 3 mln zł, zł stanowiącą pozostałość niewykorzystanych środków z ubiegłego roku.

Prezydent proponuje przeznaczyć pieniądze na takie wydatki majątkowe:

  • kwotę 1,5 mln zł na dokapitalizowanie spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – jako wkład własny do inwestycji, które chronią środowisko i umożliwiają obniżanie opłat za ciepłą wodę.
  • kwotę 500 tys. zł na dotacje celowe - dofinansowanie inwestycji z zakresu ochrony środowiska polegającej na wymianie źródeł ogrzewania w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie Miasta Nowego Sącza, co jest kluczowe dla poprawy jakości powietrza.
  • kwotę miliona zł na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki NOVA w  Nowym Sączu, dzięki czemu będzie można uniknąć podwyżek opłat za śmieci i utrzymać je na jednym z najniższych poziomów w Polsce.
  • kwotę 40 tys. zł na modernizację dachu Małej Galerii – inwestycja niezbędna dla utrzymania dostępności tej instytucji kultury dla mieszkańców.

Z wyżej wymienionej kwoty konieczne będzie pokrycie również innych niezbędnych potrzeb:

  •  1,4 mln zł  - brakująca kwota dopłaty do wody dotycząca podjętej uchwały do dnia 27.05.2021. Zabezpieczono kwotę 4,1 mln, a winno być minimum 5,5 mln zł
  • milion zł – odśnieżanie miasta w sezonie zima 2021r.
  • 4 mln zł zł – „rezerwa” na zwrot środków do oświaty, które przekazano do MPK – oświata nie może ucierpieć!
  • 500 tys. zł – koszty utrzymania Parku Strzeleckiego w okresie od 5/2021-12/2021
  • Ubytki w dochodach z PIT w związku z pandemią – ok. 150 tys. zł 
  • Ubytki w dochodach ze sprzedaży majątku – ok. 150 tys. zł (opr. redakcja@sadeczanin.info)


Dziękujemy za przesłanie błędu