Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
09/02/2018 - 19:30

Nowy Sącz: Mieszkanie w STBS nie jest dla każdego! Dlaczego?

Nawet jeśli ktoś chce kupić mieszkanie w zasobach STBS na rynku wtórnym, musi spełniać określone kryteria dochodowe oraz złożyć wniosek o przyznanie lokalu w zasobach spółki.

- Mam upatrzone mieszkanie w zasobach STBS, ale jego obecni najemcy nie potrafili mi jakoś szerzej odpowiedzieć na pytanie, czy będę mogła je kupić, czy muszę spełniać jakieś kryteria dochodowe. Nie bardzo też są zorientowani, jak przy zakupie mieszkania STBS na rynku wtórnym będzie wyglądała umowa kupna/sprzedaży. Takich mieszkań jest sporo na rynku i może warto napisać jakiś większy materiał, w którym ktoś, kto jest zainteresowany kupnem znalazłby wszystkie te niezbędne informacje – taką propozycje usłyszeliśmy dziś od naszej Czytelniczki, pani Nataszy, która właśnie chce kupić mieszkanie dla swojej czteroosobowej rodziny.

Zobacz też: Nowy Sącz: STBS buduje przedszkole, żłobek i pawilon handlowy. Dla kogo i gdzie?

Uznaliśmy, że warto zrobić ukłon w stronę sądeczan i rzeczywiście podobne kompendium wiedzy przygotować. Skontaktowaliśmy się bezpośrednio z przedstawicielami Sadeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Już na wstępie usłyszeliśmy, że wszystkie informacje, o których wspomina pani Natasza są udostępnione na oficjalnej stronie internetowej STBS.

- Tak, każdy, kto chce nabyć mieszkanie w STBS musi rzeczywiście spełniać określone kryteria dochodowe. W przypadku rodziny czteroosobowej dochody muszą wynosić miesięcznie minimum 5 tysięcy 600 złotych brutto – tłumaczy przedstawicielka Towarzystwa. Kryteria dochodowe obowiązują wszystkich niezależnie od tego, czy kupują mieszkanie na rynku wtórnym czy bezpośrednio od spółki.

Dopytujemy o kwestie rozliczenia i sposobu zawarcia umowy. Pani Natasza usłyszała, że część pieniędzy będzie musiała wpłacić spółce a część tym, od których mieszkanie nabędzie, bo ci chcą odzyskać to, co włożyli w urządzenie lokalu.

Zobacz też: Był optymizm i dobre chęci, skończyło się na niczym. Szanse na Mieszkania Plus w Nowym Sączu już pogrzebane?

- Strony muszą spisać umowę cesji , takie trójstronne porozumienie, w których stronami są najemcy, nabywcy i STBS. Partycypacja, którą pierwsi właściciele, pierwsi najemcy wpłacili do nas przechodzi na nowego najemcę, czy tą panią, która mieszkanie kupi. A resztę sprzedający i kupujący rozliczają poza nami  - wyjaśnia urzędniczka. Rozliczenie między nabywcą a STBS odbywa się bezgotówkowo – Cesja przechodzi jedynie papierkowo – zastrzega.

Trzeba też pamiętać o tym, że osoba, która będzie chciała kupić mieszkanie STBS musi złożyć w Towarzystwie stosowny wniosek o przydział mieszkania w zasobach spółki.

Na stronie http://stbs-nowysacz.pl znajdziemy też wszystkie wzory umów i wszystkie informacje związane z funkcjonowaniem STBS.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.info 







Dziękujemy za przesłanie błędu