Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
07/08/2013 - 12:48

Nowy Sącz: Ruina zamieni się w nowoczesny biurowiec

Trwa remont i rozbudowa pożydowskiego budynku przy ulicy Kraszewskiego 44 w Nowym Sączu. Roboty prowadzone są z rozmachem, m.in. dobudowano drugie piętro i skrzydła. Wg tablicy informacyjnej będą tu lokale usługowe i biurowe do wynajęcia.
Prawdopodobnie wśród najemców znajdzie się powiatowy oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz regionalny oddział Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Obie instytucje muszą opuścić Pałac Stadnickich w Nawojowej, który po długoletniej batalii sądowej wraca do spadkobierców przedwojennych właścicieli i szukają nowego locum dla siebie.
Sąsiedzi budynku przy ul. Kraszewskiego jeszcze chyba nie wiedzą co tu się  szykuje (z tą realnością sąsiaduje m.in. dom rodzinny jednego z wysokich urzędników ratuszowych). Na razie panuje tu błogi spokój. Ulica Kraszewskiego na tym odcinku jest ślepa, obok rozciągają się bulwary nad Kamienicą, ulubione miejsce spacerowe mieszkańców Przetakówki.
Ciekawa jest historia tego budynku. Powstał pod koniec XIX wieku ze składek charytatywnych organizacji żydowskich. Mieścił się tu przytułek i szpital żydowski, który funkcjonował jeszcze w latach okupacji niemieckiej, do likwidacji getta sądeckiego w lipcu 1942 r. Po wojnie przez długi czas gospodarowało tu Nadleśnictwo Stary Sącz, w ostatnich latach miał tu siedzibę sądecki oddział Naczelnej Organizacji Technicznej, urzędowała też komisja ds. orzekania rent inwalidzkich i inne instytucje o podobnych charakterze.
Nieremontowana kamienica popadała w ruinę, aż znalazł się inwestor, który dawny szpital żydowski chce zamienić w nowoczesny biurowiec.
Inwestorem jest Janina Iwańska,  żona  znanego sądeckiego przedsiębiorcy Jerzego Iwańskiego, współwłaściciela firmy TECHNOBUD, realizującej duże kontrakty budowlane w całym kraju (obecnie m.in. osiedle Trzy Kolory w Krakowie).
- Nieruchomość zakupiliśmy notarialnie od NOT-u - mówi Jerzy Iwański. - Zgodnie z życzeniem konserwatora zabytków zachowaliśmy historyczną elewację, ze starego budynku pozostała tylko mury, poza tym wszystko będzie nowe. Wygraliśmy przetarg powiatowego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i prawdopodobnie wynajmiemy Agencji część powierzchni biurowych, umowa jeszcze nie została podpisana. W tyle powstanie duży parking, działka jest obszerna, liczy 23 ary.
Zakończenie robót planowane jest na jesień tego roku. ARiMR chce wynająć na 10 lat parter i pierwszą kondygnację budynku - razem 700 m kw.

(HSZ), fot. własne


Dziękujemy za przesłanie błędu